Koronavirüs sayısı artan Almanya harekete geçti

Almanya’da yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) vakası 5’e yükseldi. Almanya, Çin’in Vuhan bölgesinde bulunan 100'e yakın Alman vatandaşını ülkeye getirilecek.

DÜNYA 31.01.2020, 07:42
Koronavirüs sayısı artan Almanya harekete geçti

Almanya’da yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) vaka sayısının 5'e yükseldiği açıklandı.

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir kişide daha yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) tespit edildiği bildirildi.

Bavyera eyaletinin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu kişinin, daha önce virüsün (2019-nCoV) tespit edildiği 4 kişiyle birlikte Starnberg bölgesindeki şirkette çalıştığı ve Traunstein bölgesinde ikamet ettiği bilgisi verildi.

Virüsün bulaştığı kişilerle temasta olduğu belirlenen ve aynı şirkette çalışan 110 kişinin muayenelerinin devam ettiği bilgisinin de paylaşıldığı açıklamada, evlerinden çıkmayan bu kişilerin sağlık durumları hakkında sürekli yetkili daireye bilgi verdiği kaydedildi.

Bavyera Sağlık Bakanlığı daha önce 1'i kadın 4 kişide koronavirüsün (2019-nCoV) tespit edildiğini duyurmuştu.

Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’de yayınlanan “Maybritt Illner” adlı programa katılarak, DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmesini değerlendirdi.

Acil durum ilan etmenin, uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi ve bu konuda koordinasyon sağlanması açısından önemli olduğunu ifade eden Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, bununla ayrıca Çin’in çevresindeki veya Afrika’daki ülkelerin dikkatlerini daha fazla arttırmaları yönünde bir sinyal verildiğini dile getirdi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanya’daki kurumların koronavirüs (2019-nCoV) konusunda tetikte olduğunu ve şimdiye kadar makul davrandıklarını belirtti.

Almanya vatandaşları Çin'den getirecek

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, virüsün ilk tespit edildiği Çin’in Vuhan bölgesinde bulunan 90 ila 100 arasındaki Alman vatandaşını hızlı bir şekilde Almanya'ya getirmek istediklerini de ifade ederek, bu konuda Çin'deki yetkilerle görüşmeler yapan Almanya Dışişleri Bakanlığının sonuç almaya çalıştığını açıkladı.

Alman basınında yer alan haberlerde, Alman vatandaşlarının Çin'den uçakla Frankfurt Havalimanı'na getirileceği, daha sonra Rheinland-Pfalz eyaletindeki Germersheim Hava Kuvvetleri Üssü'nde bulunan eğitim merkezine götürülmelerinin öngörüldüğü ve burada yaklaşık 2 hafta karantinaya alınacakları bilgisi paylaşıldı.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu