Koronavirüs Çin'de eğitim sistemini değiştirdi

Çin, Wuhan'da ortaya çıkan ve tüm dünyanın gündeminden düşmeyen korona virüsünün ardından haftalardır okullarda eğitime devam edilemiyordu. Artık üniversitelerde öğrencilerin eğitim hayatının daha fazla aksamaması için online ders sürecine geçileceği açıklandı.

DÜNYA 06.02.2020, 18:24 Burak!
Koronavirüs Çin'de eğitim sistemini değiştirdi

İlk olarak Çin'de karşılaşılan ve dünya çapında 500'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği, yüz binlerce kişinin karantina altına alındığı korona virüsünden dolayı Çin'de üniversite eğitimlerinin bir süredir gerçekleştirilememesi üzerine eğitime online olarak devam edilmesi kararı alındı.

Çin’de yer alan bazı üniversiteler tarafından öğrencilere internet üzerinden ders işlenmesine ilişkin gönderilen mesajda, korona virüsü nedeniyle öğrencilerle bir araya gelerek ders verilmesinin mümkün olmadığı, ancak öğrencilerin eğitim hayatını normal bir şekilde devam ettirmesi, bir sonraki duyuru gerçekleştirilene kadar eğitimin internet üzerinden devam edeceğine dair bilgilendirme yapıldı.

Pekin Normal Üniversitesinde Yüksek Lisans öğrencisi olan Tanvirul İslam, üniversite tarafından gönderilen mesaj ile ilgili şunları paylaştı:

“Üniversitemizden gelen mesajda artık internet üzerinden ders verileceği belirtildi. Mesajda, "Korona virüsü nedeniyle Çin’i terk eden veya Çin’in içinde herhangi bir yerde bulunan öğrenciler okul tarafından kurulan online ders sistemi üzerinde derslere katılabilecek’ denildi. Derslerimiz 24 Şubat tarihinden başlayacak. Mesajda, belirtilen saatte öğrencilere sisteme girerek hazır bulunmasının beklendiği de belirtildi. Ayrıca herhangi bir öğrenci zamanında derse giremiyorsa, görüntüsü çekilen derse daha sonra da ulaşabilecek."

Ayrıca Tanvirul İslam, sadece Pekin Normal Üniversitesinde değil, birçok üniversitede aynı uygulama ile bahar döneminin başlayacağını da belirtti. İslam, “Bu uygulama sadece bizim okulda değil. Şimdiye kadar aldığım haberlere göre Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi, Pekin Normal Üniversitesi, Lanzhou Üniversitesi, Pekin Teknik Enstitüsü, Xidian Üniversitesi gibi birçok üniversite aynı sistemi uygulayarak bahar dönemine başlayacağını biliyorum” dedi.

Öte yandan üniversiteler tarafından online ders sistemi korona virüsü nedeniyle kısa süreli uygulanacak bir sistem olduğu belirtilirken ders niteliğinde değişiklik olmayacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu