Korkutan DEAŞ raporu... Kanlı örgüt harekete geçti!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, terör örgütü DEAŞ'in Irak'ta birçok bölgede yeniden terör eylemlerine başladığını belirtti.

DÜNYA 03.09.2019, 21:03
Korkutan DEAŞ raporu... Kanlı örgüt harekete geçti!

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Barzani, Erbil'deki konutunda, Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanlarından Korgeneral Paul J. LaCamera ve beraberindeki heyeti kabul etti. Açıklamada, Barzani ve ABD heyetinin bölgesel güvenlik meselelerini ele aldığı kaydedildi.

Görüşmede, ABD'li heyete DEAŞ'ı ortaya çıkaran sebeplerin Irak'ta yeniden varlık gösterdiğini ileten Barzani, şunları söyledi:

"DEAŞ'ın birçok bölgede yeniden terör eylemlerine başladığını görüyoruz ve bu eylemler bölge sakinleri üzerinde ciddi bir tehdittir."

Başbakan Barzani, Irak'ın güvenliğinin sağlanması halinde, bunun tüm bölgenin güvenliğine olumlu yansıyacağını savundu.

"Göçmenlerin evine dönmesine engel oluyor"

ABD'li Korgeneral LaCamera da DEAŞ'ın uyuyan hücreleriyle mücadelede, Irak ile Peşmerge güçleri arasındaki iş birliğinin önemini vurguladı.

IŞİD'in Irak'taki varlığına değinen LaCamera, "DEAŞ, şu anda Irak'ta birçok bölgede ciddi tehdit ve göçmenlerin evlerine dönmesinin önünde engel oluşturuyor." dedi.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu