Korkunç kaza! İki tren çarpıştı

Pakistan'da bir yolcu treni, park halindeki yük trenine çarptı. Kaza sonucunda ilk belirlemelere göre 11 kişi yaşamını yitirirken, 85 kişi de yaralandı.

DÜNYA 11.07.2019, 11:02 Banu Fırıncılar
Korkunç kaza! İki tren çarpıştı

Pakistan'da, Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'dan Pencap eyaletinin başkenti Lahor'a seyreden yolcu treni, Sadıkabad kentinde kendi hattından çıktı ve paraleldeki hatta geçip burada park halinde olan yük trenine çarptı.

Kaza sonucunda trenin 4 vagonu raydan çıktı ve lokomotifi tamamen işlevsiz hale geldi. Trende 11 kişinin cesedi bulundu.

Polis yetkilisi Ömer Faruk Selamet, 11'i çocuk 9'u kadın 85 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Tren vagonlarının tamamen boşaltıldığını kaydeden Selamet, vagonların altında arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

"Kaza, makinist hatası nedeniyle yaşandı"

Pakistan Demiryolları Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, kazanın ardından açıklamada bulundu. Bakan Ahmed, kazanın makinist hatası nedeniyle yaşandığını ifade etti.  

Kaza nedeniyle soruşturma başlatıldığını belirten Ahmed, yaşamını yitirenlerin ailelerine 1,5 milyon (yaklaşık 54 bin TL), ağır yaralılara 500 bin (yaklaşık 18 bin TL), yaralananlara ise 200 bin (yaklaşık 7 bin TL) Pakistan rupisi tazminat verileceğini açıkladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han da kazaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Başbakan Han, yaptığı açıklamada, "Sadıkabad'da yaşanan tren kazasını üzüntüyle öğrendim. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Demiryolu Bakanına yıllardır ihmal edilen demir yolu altyapısı ve güvenliğiyle ilgili gerekli adımları atması talimatını verdim." ifadelerine yer verdi. 

20 Haziran'da bir yük treniyle yolcu treni çarpışmış, kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti. Kazadan sonra Bakan Ahmed, sorumlunun Pakistan Demiryolları Bakanlığı olduğunu ifade ederek özür dilemişti. 

Yorumlar (0)
açık