Komutan'ın öldüğü doğrulandı: Büyük bir misilleme mi geliyor?

Gece yarısı jetlerin saldırısında Hizbullah komutanı Talip Abdullah ve yanındakiler öldü. Abdullah'ın Kasım Süleymani ile fotoğrafları ortaya çıkarken, İsrail'de kırmızı alarm verildi ve yeni saldırıların beklendiği bildirildi.

DÜNYA 12.06.2024, 10:10 12.06.2024, 11:18 Buse Önder
Komutan'ın öldüğü doğrulandı: Büyük bir misilleme mi geliyor?

Sınıra 15 kilometre uzaklıktaki bir kasaba, gece yarısı büyük bir patlama sesiyle sarsıldı. İsrail savaş uçaklarının fırlattığı füze, bir binayı hedef alarak kasabanın temellerini salladı. Gökyüzüne yükselen alevler ve dumanın ardından, saldırının hedefi belli oldu.

Saldırının öncesinde, Hizbullah Lübnan'ın güneyinden İsrail'e 80'den fazla roket ateşledi. Pazartesi gecesi Suriye sınırına yakın Hermel'de bir konvoyun İsrail tarafından hedef alınmasıyla başlayan gerilim, Salı günü doruğa çıktı. Hizbullah, roket saldırılarının yanı sıra, İsrail'e ait bir silahlı insansız hava aracını (SİHA) da düşürdü. İran üretimi 358 füzesini kullanarak Hermes 900 model İsrail drone'unu imha etti.

Bu füze, Yemenli Husiler tarafından da Amerikan MQ-9 Reaper drone'larını vurmak için kullanılıyor.

Hedef: Hizbullah komutanı Talip Abdullah

İsrail ordusu, gece yarısı sınırın kuzeyindeki Cuvaya kasabasında Hizbullah'ın önemli komutanlarından Talip Abdullah'ı hedef aldı. Gerçek adı Sami Abdullah olan komutan, evine yapılan hava saldırısında üç Hizbullah üyesiyle birlikte hayatını kaybetti. Bu kişiler Muhammed Hüseyin Sabra, Ali Selim Sufan ve Hüseyin Kasım Hamid olarak açıklandı.

Hizbullah, Talip Abdullah'tan 'komutan' olarak söz etti. Uluslararası haber ajansı AFP'ye bilgi veren Lübnanlı bir askeri kaynak, Talip Abdullah'ın 8 Ekim'den beri İsrail tarafından öldürülen en önemli Hizbullah komutanı olduğunu belirtti.

İsrail ve Hizbullah arasındaki tarihi gerilim

Talip Abdullah, Lübnan'ın güneyindeki Adşit köyünde 1969 yılında doğmuştu ve İsrail sınırındaki Hizbullah milislerini komuta ediyordu. Abdullah'ın, İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyon birimi Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani ile birlikte çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. İran tarafından kurulan Hizbullah, Tahran yönetiminin Orta Doğu'daki en güçlü müttefiklerinden biri.

İsrail kırmızı alarmda

Hizbullah'ın güney komutanının öldürülmesi üzerine, İsrail'de kırmızı alarm verildi. Lübnanlı grubun büyük çaplı bir misilleme yapması bekleniyor. Hizbullah'ın ateşlediği füzeler, Haziran ayında dev orman yangınlarına neden olmuş ve sınırdaki gerilim hiç görülmemiş boyutlara ulaşmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, birçok bakan ve genelkurmay başkanı ile birlikte Lübnan sınırına giderek topyekun savaş tehditlerinde bulundu.

Savaşın ağır bilançosu

AFP'nin haberine göre, dokuzuncu ayına giren sınır çatışmasında 300'den fazla Hizbullah savaşçısı İsrail tarafından öldürüldü. İsrail hava saldırılarında ayrıca aralarında çocuk, kadın ve gazetecilerin de bulunduğu 90 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafındaki toplam kayıp sayısı en az 467 olarak belirtiliyor.

İsrail tarafında ise aralarında general rütbesindeki komutanların da bulunduğu 15 asker Hizbullah saldırılarında öldü. Çatışmalarda ayrıca 11 İsrailli sivil hayatını kaybederken, Lübnan sınırındaki kasaba ve köylerdeki on binlerce İsrailli tahliye edildi.

Yorumlar (0)