Kolombiya'da deprem

Kolombiya'da 5,7 şiddetinde deprem meydana geldi.

DÜNYA 29.05.2023, 01:45 29.05.2023, 18:15 Koray
Kolombiya'da deprem

SGC (Kolombiya Jeoloji Servisi), merkez üssü Kolombiya'nın Santander yönetim bölgesindeki Los Santos kasabası olan 5,7 şiddetindeki depremin, yerel saatte 10.47 sularında ve yerin 152 kilometre derinliğinde meydana geldiğini bildirdi.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, depremde şu ana değin herhangi bir can veyahut mal kaybı yaşanmadığını kaydetti. 

Depremin, başkent Bogota dahil olmak üzere pek çok şehirde hissedildiği bilgisi aktarıldı.

SGC, birkaç dakika sonra merkez üssü Los Santos'da 3,6 şiddetinde bir başka deprem daha olduğunu bildirdi.

Deprem nedir?

Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda açığa çıkan enerji neticesinde meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsmasıdır. 'Sismik aktivite' ise depremin meydana geldiği alanda oluşturduğu tür, frekans ve büyüklüktür. Depremler sismograf ile ölçülebilir. Depremin büyüklüğü Richter ölçeği ile belirlenir. Bahse konu ölçeğe göre 3 ve altındaki şiddetteki depremler genel itibarıyla hissedilmezken, 7 ve üzeri büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Depremin oluştuğu noktanın derinliği de yıkım kuvveti üzerinde etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha ağır hasar vermektedir.

Yorumlar (0)