KKTC'nin yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada KKTC’de yapımı tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı'nın 20 Temmuz tarihinde açılacağını duyurdu. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da yer alacak.

DÜNYA 09.07.2023, 14:04 Şeyda Gül
KKTC'nin yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapımı tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Havalimanının test uçuşlarının başarıyla tamamlandığı aktaran Bakan Uraloğlu, “Açılış için artık gün sayıyoruz. İnşallah açılışı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 20 Temmuz'da yapacağız” dedi.

3 bin 100 metrelik yeni piste sahip

400 milyon euro yatırım bedelli havalimanının 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metrelik yeni pisti ile her model yolcu uçağının kullanımına müsait olduğunu söyledi. 9 körük, 21 de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanının mevcut olduğunun altını çizen Bakan Uraloğlu, “Havalimanı, yeni terminal binası ile adeta adanın çehresini değiştirecek, artan imkan ve kabiliyetleri ile geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.

KKTC'yi de dünyaya bağlayacak

Yeni Ercan Havalimanı'nın modern mimarisi ve doğa dostu özelliğiyle örnek bir havalimanı olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, havalimanının turizme ve ekonomiye önemli katkı sağlayacağını söyledi. “Türkiye Yüzyılı sadece ülkemizi değil, yavru vatanı da kapsayan bir yüzyıl olacak” diyen Bakan Uraloğlu, yeni havalimanının kapasitesiyle Türkiye'yi KKTC'ye, KKTC'yi de dünyaya bağlayacağını kaydetti.

Yorumlar (0)