Kızılay'dan Venezuela’ya ilaç yardımı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacaklarını açıkladı.

DÜNYA 23.05.2019, 08:52 23.05.2019, 09:17 Banu Fırıncılar
Kızılay'dan Venezuela’ya ilaç yardımı

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de 21. Amerikalararası Konferans için bulunan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay'ın büyükelçilik rezidansında verdiği iftara katıldı.

Kerem Kınık, Amerikalararası Konferansın, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından her kıta bölgesinde 4 yılda bir yapıldığını belirtti ve "Konferansa katılım gayet iyiydi. 35 farklı ülkeden 200'e yakın katılımcı vardı. Kuzey ve Güney Amerika ile Karayip Adalarındaki insani yardım, afet, göç ve fakirlik gibi meseleler gündeme getirildi. Konferansta hem Türk Kızılayı olarak bir delegasyonumuz vardı hem de ben Avrupa ve Orta Asya Bölge Başkanı sıfatımla buradaydım." İfadelerini kullandı.

"AFET DÖNEMLERİNDE BÜTÜN BÖLGELERDE ÇALIŞIYORUZ”

Türk Kızılayı'nın Amerika bölgesinde çalıştığına dikkati çeken Kınık, "Özellikle afet dönemlerinde biz aşağı yukarı bütün bölgelerde çalışıyoruz. Haiti'de, Meksika'da, volkan patlaması sonrası Guatemala'da çalıştık. Şu an Ramazan münasebetiyle arkadaşlarımız Surinam'dalar. Orada gıda dağıtımı yapıyorlar, yetimler için iftar verdiler. Hatta kara ulaşımı olmayan yerlere denizden ulaşım sağlıyorlar." dedi.

“100 BİN DOLARLIK İLAÇ SEVKİYATI YAPACAĞIZ”

Kınık, Venezuela'daki gerilimin ülkeye tıbbi ve insani yardımın girişini zorlaştırdığını vurgulayarak, "Venezuela Kızılhaç Başkanı, Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonumuzun Amerika Direktörüyle bir görüşme yaptık. İlk etapta Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağız. Şu an arkadaşlar bunun tedarik edilmesi için çalışıyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda bu sevkiyat yapılacak. İlerleyen süreçte Venezuela'ya yönelik insani yardım koridorları açılırsa ki Venezuela'da bu anlamda hem hükümet hem de muhalefetle görüşmeler yapıldı, dolayısıyla yardımlar bu anlamda oraya ulaşmış olacak." açıklamasında bulundu.

“KOLOMBİYA’DA CİDDİ BİR İNSANİ İHTİYAÇ VAR”

Kolombiya'da da birçok ihtiyaç sahibinin mevcut olduğunu söyleyen Kınık, "Kolombiya'daki iç savaş ve barış süreci noktasında da ciddi bir insani ihtiyaç söz konusu. 6 milyon kişi insani yardıma muhtaç. 1.9 milyon insan da Venezuela'dan Kolombiya'ya gelmiş ve yardıma muhtaç durumdalar. Bizim Türkiye'deki afet ve mültecilik konusundaki tecrübelerimizden istifade etmek istiyorlar. İki ülkeyle bir iş birliği anlaşması imzalayarak devam edeceğiz." dedi.

Yorumlar (0)
-0°
kapalı