'Kıyamet Saati' üç sene sonra güncellendi

ABD’de bilim insanlarının, insanların yok oluşa ne denli yakın olduğunu ortaya koymak için 1947 senesinde oluşturduğu sembolik 'Kıyamet Saati', 10 saniye daha düşürülerek gece yarısına 90 saniye kalaya ayarlandı. 'Kıyamet Saati', son olarak 2020 senesinde 20 saniye daha ilerletilerek 00.00'a 100 saniye kalaya getirilmiş, 2021 ve 2022'de ise saatin kadranında değişikliğe gidilmemişti.

DÜNYA 25.01.2023, 23:50 Koray
'Kıyamet Saati' üç sene sonra güncellendi

Merkezi Chicago'da yer alan Atom Bilimcileri Bülteni Bilim ve Güvenlik Kurulu, Ukrayna’da süren savaşın artan tehlikeleri sebebiyle 'Kıyamet Saati’nin kadranını gece yarısına 90 saniye kalaya ayarladı ve tarihindeki en ileri noktaya getirmiş oldu.

Kurul tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Ukrayna’daki savaşta ikinci korkunç seneye girileceğine işaret edilerek bahse konu savaşın II. Dünya Savaşı'ndan sonra ilk defa Avrupa’nın güvenlik düzenlemelerini riske soktuğu ve global risklere karşı uluslararası davranış normlarını tahrip ettiği kaydedildi.

Bahse konu açıklamada, “En kötü olanı, Rusya'nın nükleer silahlar kullanma hususundaki üstü örtülü tehditleri, dünyaya kasten, kazara veyahut yanlış hesaplamayla çatışma ortamının daha da sertleşmesinin korkunç bir risk olduğunu anımsatıyor.” ifadelerine yer verildi. 

“Rusya tarafından Ukrayna'nın işgal edilmesi, nükleer silahları kullanma riski ile kimyasal ve biyolojik silahların kullanım kuşkusunu artırdı.” ifadeleri paylaşılan açıklamada, Rusya’nın, savaşı nükleer santral sahalarına taşıyarak, uluslararası protokolleri deldiği ve radyoaktif maddelerin geniş bir bölgeye yayılmasını riske soktuğu belirtildi.

Söz konusu açıklamada ayrıca, ABD’ye, nükleer risk ihtimalindeki artışı azaltmak için Rusya ile ilkeli bir angajmana da açık kapı bırakılması çağrısı yapılarak, “Eşi benzeri görülmemiş bir global tehlikenin olduğu bu dönemde, uyumlu eylemler gerekir ve artık her saniye çok önemlidir.” denildi.Kıyamete en uzak yıl: 1991

'Kıyamet Saati', son olarak 2020 senesinde 20 saniye daha ilerletilerek 00.00'a 100 saniye kalaya getirilmiş, 2021 ve 2022'de ise saatin kadranında değişikliğe gidilmemişti. 

Saatin 'kıyamete' en uzak noktada olduğu sene ise Sovyetler Birliği’nin dağılmasının akabinde 00.00'a 17 dakika kalaya alındığı 1991 yılı olmuştu.

1945'te ABD tarafından Japonya’ya karşı tarihte ilk defa atom bombası atılmasından iki sene sonra Chicago Üniversitesinde görev yapan atom bilimcilerin öncülüğünde sembolik olarak ortaya çıkan 'Kıyamet Saati', insanlığın nükleer teknoloji ile yok olma felaketi tehlikesine işaret etmeyi hedefliyor.

Yorumlar (0)