Kirliliğin suçlusu bulundu: Devlet!

Paris İdare Mahkemesi, başkent ve çevresindeki hava kirliliğinden devletin sorumlu olduğuna hükmetti.

DÜNYA 04.07.2019, 18:04 Hakan Öksüz
Kirliliğin suçlusu bulundu: Devlet!

Fransız mahkemesi, Paris ve çevresinde hava kirliliğiyle mücadelede yetersiz kalındığı için devletin sorumlu olduğuna karar verdi. 

Paris İdare Mahkemesi, Paris ve çevresindeki hava kirliliği sebebiyle solunum hastalıklarına yakalanan 3 kişinin, devlete karşı açtığı dava hakkında kararını verdi. 

Başkent ve çevresindeki hava kirliliğiyle mücadelede yetersiz kalındığını, devletin de bundan sorumlu olduğunu belirten mahkeme, davacıların tazminat talebini ise kabul etmedi.

DAVA İKİ YIL ÖNCE AÇILMIŞTI

Paris'te 20 yıldan fazla yaşayan 3 kişi, yakalandıkları solunum hastalıklarının hava kirliliğinden kaynaklandığını belirterek, 2 yıl önce devlete karşı dava açmıştı.

Bu arada, Sağlık Bakanlığına bağlı bir birim tarafından yapılan araştırmaya göre hava kirliliği ülkede  her yıl 48 bin erken ölüme yol açıyor.

Önceki hafta da Paris'in banliyösü Montreuil'de mahkeme, 2012-2016 döneminde Paris ve çevresindeki hava kirliliği nedeniyle bronşit hastalığına yakalanan ve astım atakları yaşayan 52 yaşındaki kadın ile 16 yaşındaki kızının, devlete karşı açtığı davada, hava kirliliği konusunda alınan yetersiz önlemlerden devletin sorumlu olduğuna hükmetmişti.

Yorumlar (0)
açık