Kimlik kartlarına parmak izi zorunluluğu!

Avrupa Birliği, bütün üye ülkelerdeki kimlik kartlarına parmak izini zorunlu hale getiren bir düzenleme yaptı.

Kimlik kartlarına parmak izi zorunluluğu!

Avrupa Birliği (AB), kimlik kartlarında güvenliği artırmak için aralarında kartlarda parmak izini de zorunlu kılan bir dizi düzenlemeye onay verdi. 

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kimlik kartlarının güvenliği, hırsızlık ve sahtecilikle mücadeleyi artırmak adına yeni düzenlemeye onay verildi. Ayrıca tüm üye ülkelerin kimlik kartlarında uygulaması gereken güvenlik önlemleri belirlendi. 

Buna göre, tüm kimlik kartları aynı boyda olacak ve makinalar tarafından okunabilecek. Kimlik kartlarında fotoğraf ve parmak izi de zorunlu tutulacak. 

KARTLAR EN AZ 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Kimlik kartları en az 5, en fazla 10 yıl boyunca geçerli olabilecek. Üye ülkeler, 70 yaş üzeri vatandaşlara daha uzun süreli kimlik kartları çıkartabilecek. 

Yeni düzenleme, 2 yıl içinde yürürlükte olacak. 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2019, 12:58

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER