Kıbrıs Rum kesiminden provokasyon: Askeri konvoyu engellediler

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC'nin Erenköy’de konuşlanmış olan askeri birliğine lojistik ikmal sağlayan konvoyunun Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan geçişini, herhangi bir gerekçe göstermeden engelledi.

DÜNYA 04.03.2021, 01:53 04.03.2021, 17:18 Koray
Kıbrıs Rum kesiminden provokasyon: Askeri konvoyu engellediler

Ege ve Doğu Akdeniz'de bir taraftan Yunanistan'ın ülkemize karşı saldırgan politikaları devam ederken, GKRY'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) provokatif eylemlerine bir yenisi daha eklendi.

Konvoyu engellediler

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC'nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Erenköy’de konuşlanmış olan askeri birliğine lojistik ikmal sağlayan konvoyun Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan geçişini, herhangi bir gerekçe göstermeden engelledi.

"Geçişimiz engellendi"

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Yeşilırmak Mutabakatı uyarınca Erenköy’de konuşlanmış olan askeri birliğe lojistik ikmal sağlamak maksadıyla Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan düzenlenmesi öngörülen konvoyun geçişinin GKRY tarafından engellendiği belirtildi.

İlk engelleme değil

Bakanlıktan tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "Bahse konu mutabakat esaslarına göre gerekli bildirimlerde bulunulmuş olmasına rağmen, GKRY tarafının söz konusu ikmal maksatlı düzenli geçişi engellemesi, Yeşilırmak Mutabakatı’nın açık bir şekilde ihlalidir. Bu, GKRY tarafının mutabakatı ilk ihlali de değildir." ifadelerine yer verildi.

"Silah yığınağı yapıyorlar"

Bakanlığın açıklamasının devamında, “Erenköy’de bulunan birliğimize temel gereksinimlerin ulaştırılmasına yönelik beşeri boyutu olan düzenli geçişin engellenmiş olması, temas hattı uzunluğu boyunca, 35’i ara bölgede olmak kaydıyla, 223 portatif ağır silah mevzisinin yerleştirilmesi ile topraklarımızı ziyarette bulunmak isteyen turistlerin kara hudut kapılarından geçişlerine engel olunması, GKRY tarafının son dönemlerde izlemiş olduğu gerginlik siyasetinin örneklerindedir.” denildi.

"Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne başvuruldu"

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız, Yeşilırmak Mutabakatı’nın ihlal sürecinin ivedilikle son bulmasını temin etmek için BM Barış Gücü nezdinde en üst seviyede gerekli girişimlerde an itibarıyla bulunmuş ve söz konusu ihlali şiddetle protesto etmiştir. Yeşilırmak Mutabakatı’nın uygulanmaması durumunda, ülkemizin karşı adımlar atmak durumunda kalacağı aşikardır.”

Yorumlar (0)
21
açık