Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak Başbakanı Sudani, Kerkük şehrinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve hadise çıkaranlara karşı kolluk kuvvetlerinin operasyon başlatması yönünde talimat verdi.

DÜNYA 02.09.2023, 21:31 topcu
Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Muhammed Şiya es-Sudani ve Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı Sözcüsü Yahya Resul'ün gerçekleştirdiği yazılı açıklama doğrultusunda, Başbakan Sudani, Kerkük'te meydana gelen gösterilere karşı sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi talimatını verdi.

Kolluk kuvvetlerini kentte istikrar ve güvenliği temin etmeye ve yasaları uygulamaya davet eden Sudani, Kerkük'te hadiselerin meydana geldiği bölgelerde de operasyonlarının başlatılması ve titiz aramaların gerçekleştirilmesini istedi.

Sudani'nin kentin güvenliğini bozmaya çabalayanların hangi taraftan olursa olsun gözaltına alınması talimatı verdiğini vurgulayan Resul, Sudani'nin Kerkük'te kolluk kuvvetleri haricinde hiç kimsenin silah taşımasına müsaade edilmemesi gerektiğini belirtti.

Açıklama doğrultusunda, kentte toplumsal ve siyasi gruplara da seslenen Sudani, Kerkük'te muhtemel bir fitnenin engellenmesi ve kentin istikrar ve güvenliğinin muhafaza edilmesi için siyasi grupları, üzerlerine düşen her rolü üstlenmeye davet etti. 

Kerkük Polis Müdürlüğü Sözcüsü Amir Nuri ise Kerkük'te meydana gelen hadiselerde bir kişinin öldüğünü, altı kişinin ise yaralandığını ifade etti. 


(Sudani)

Ne olmuştu?

IKBY'ye (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) bağlı Peşmerge kuvvetleri, 2014 senesinde DEAŞ terör örgütünün ortaya çıkmasından sonra Irak birliklerinin Kerkük'te boşalttığı üslere yerleşmeye başlamış ve üç sene boyunca Kerkük'te denetimi fiili olarak ele almıştı.

IKBY'nin 25 Eylül 2017 tarihinde Kerkük'ü ilhak teşebbüsü ve düzenlediği sözde bağımsızlık referandumunun akabinde, merkezi hükümete bağlı kuvvetler 16 Ekim 2017 tarihinde kente girerek Kerkük'teki Peşmerge varlığını sonlandırmıştı.

Irak birlikleri KDP binasını boşaltarak 'Kerkük Harekatlar Komutanlığı Karargahı' yapmıştı.

KDP, bahse konu binanın daha evvel kendileri tarafından kullanıldığını ve tekrar kendilerine verilmesi gerektiğini kaydediyor.

Binanın Sudani'nin talimatıyla boşaltılarak KDP'ye teslim edilme hazırlıkları yapıldığı iddialarına karşı başlayan gösteriler, 25 Ağustos'tan bu yana sürüyor.

Karargah önündeki protestolara Kerkük'teki Türkmenlerden farklı gruplar, Sünni Araplar ve Asayib Ehlilhak Hareketi destekçilerinden bazı kişiler destek veriyor.

Diğer taraftan, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Rahimava bölgesinde bir araya gelenler de karşı protesto düzenledi.

Irak ordusunun kullandığı binanın KDP'ye devredilmesi gerektiğini savunan protestocuların, karargah önünde Türkmen ve Araplarca sürdürülen eylem bölgesine yaklaşması üzerine kolluk kuvvetleri havaya ateş açmış, hadise yerinden dumanların yükseldiği ve ambulansların da bölgeye yönlendirildiği görülmüştü.

Göstericiler, binanın yeniden KDP'ye teslim edilmesine karşı çıkanlar tarafından kapatılan Kerkük-Erbil yolunun da açılmasını talep ediyor.

Yorumlar (0)