Katar: Her zorlukta Türkiye'nin yanındayız!

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Türkiye'nin yanımızda duruşunu unutmayacağız" dedi.

DÜNYA 06.01.2020, 09:39
Katar: Her zorlukta Türkiye'nin yanındayız!

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Türkiye, ilişkilerimizi öncelikli tuttuğumuz ülkelerin başında geliyor. Politik açıdan aynı görüşü benimsediğimiz çoğu konuda hemfikiriz. Bunlardan biri de Suriye halkına yardım etmektir" dedi. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Türkiye, Körfez krizinin yaşandığı günden bu yana Katar'ın yanında onurlu bir duruş sergiledi. Türkiye, aynı zamanda komşularımızın bile bizi bırakıp aleyhimizde olduğu ve diğer bazı ülkelerin siyasi baskılar sonucu bizi yalnız bıraktığı zor bir dönemde Katar halkını destekledi. İşte onun bu duruşunu unutmayacağız ve her türlü zorlukta onun yanında yer alırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkiler çok yönlü, güçlü ve stratejik...

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD-İran arasında son günlerde tırmanan gerginliğin yanı sıra bölgesel gelişmeler ve Katar-Türkiye ilişkilerini, Londra merkezli El-Arabi el-Cedid ve Lübnan merkezli el-Mudun gazetelerine değerlendirdi.

Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok yönlü güçlü ve stratejik olduğunu vurgulayan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, "Türkiye, ilişkilerimizi öncelikli tuttuğumuz ülkelerin başında geliyor. Politik açıdan aynı görüşü benimsediğimiz çoğu konuda hemfikiriz. Bunlardan biri de Suriye halkına yardım etmektir." dedi.

İran-ABD gerginliği

Irak'ta son günlerde yaşanan olayların ABD-İran arasındaki gerilimi yeni bir aşamaya taşıdığını söyleyen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, krizin dozunu düşürmek için Katar olarak her türlü çabayı sarf ettiklerini belirtti.

Türkiye ile ilişkiler...

Katar ve Türkiye arasındaki ilişkilerin güvenlik, savunma, ticaret ve ekonomik alanları başta olmak üzere, çok yönlü güçlü ve stratejik olduğunun altını çizen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, şöyle konuştu:

"Türkiye, ilişkilerimizi öncelikli tuttuğumuz ülkelerin başında geliyor. Politik açıdan aynı görüşü benimsediğimiz çoğu konuda hemfikiriz. Bunlardan biri de Suriye halkına yardım etmektir. Türkiye, sınırındaki Suriyelilerin büyük bir kesiminin sorumluluğunu üstlendi ve Suriye'de güvenliğin çökmesi nedeniyle güvenlik sorunlarına göğüs gerdi. Katar da bu konuda Türkiye'nin yanında yer alıyor. Suriye'de durumun sakinleşmesi, halkın çıkarlarının sağlanması ve barışçıl dönüşüm ile siyasi çözümün olmasını diliyoruz. Türkiye de bizimle bu konuda hemfikir ancak kendi ulusal güvenliğini ilgilendiren bazı güvenlik ve sınırsal konular da var, bunlar iki ülke arasındaki güçlü ilişkileri etkilemiyor."

"Türkiye onurlu duruş sergiledi"

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar ile diğer bazı Arap ülkeleri arasındaki krizde Türkiye'nin sergilediği tutuma değinerek şunları söyledi:

"Türkiye, Körfez krizinin yaşandığı günden bu yana Katar'ın yanında onurlu bir duruş sergiledi. Türkiye, aynı zamanda komşularımızın bile bizi bırakıp aleyhimizde olduğu ve diğer bazı ülkelerin siyasi baskılar sonucu bizi yalnız bıraktığı zor bir dönemde Katar halkını destekledi. İşte onun bu duruşunu unutmayacağız ve her türlü zorlukta onun yanında yer alırız."

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'ın, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Berlin'de planlanan Libya konferansına Katar'ın davet edilmemesi

Ocak ayında Berlin'de gerçekleştirilmesi planlanan Libya konferansına Katar'ın davet edilmemesine de değinen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, konferansa ev sahipliği yapan ülkenin veya BM'den (Birleşmiş Milletler) kaynaklı olabilecek birtakım nedenlerden ötürü Katar'ın konferansa davet edilmemiş olabileceğini söyledi.

Ancak konferansa davet edilmemelerinin, kendilerinin Libya'da siyasi çözüm sürecini desteklemeyecekleri anlamına gelmediğini kaydeden Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani sözlerini şu şekilde noktaladı:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın Berlin konferansına çağrılmasını istedi. Çünkü kendileri, başkent Trablus'a saldıran gayrimeşru güçleri (General Halife Hafter) destekleyen ülkelerin (Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Sudan vs), Libya'nın meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) destekleyen ülkelerden çok olduğunu görünce konferansta bir denge olmasını istedi. Katar'ın orada bulunması durumunda da bu denge sağlanmış olacak."

Katar, tıpkı Türkiye gibi, Libya'da uluslararası tanınırlığı olan tek meşru yönetim Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) destekliyor.

Yorumlar (0)
20
açık