Karabağ'da silah teslimi başladı, Azerbaycan'dan "kasıtlı yangın" açıklaması geldi

Rus Barış Gücü, Karabağ Ermenilerinin silah ve mühimmat teslimine başladığını duyurdu. Silah teslimi sürerken Azerbaycan'dan bir açıklama geldi. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Hankendi kentinde kasıtlı yangınların çıkarıldığını ve bazı idari binalardaki arşivlerin bilinçli şekilde imha edildiğini bildirdi.

DÜNYA 22.09.2023, 23:27 Hakan Öksüz
Karabağ'da silah teslimi başladı, Azerbaycan'dan "kasıtlı yangın" açıklaması geldi

Karabağ Ermenilerine yönelik Azerbaycan tarafından başlatılan antiterör operasyonu, Ermeni güçlerinin silah bırakma kararının ardından durduruldu. Bölgedeki Ermeni güçlerinin silahsızlandırılacağı bildirildi.

Rus Barış Gücü: "Ermeni güçlerinin silah teslimi başladı"

İki taraf arasında arabulucu görevi üstlenen Rus Barış Gücü, Karabağ'daki Ermeni güçlerinin silah ve mühimmat teslimine başladığını aktardı. Mevzilerini terk eden yasa dışı Ermeni güçlerin, şimdiye kadar en az 800 silahın yanı sıra el bombası, havan topu, uçaksavar ve tanksavar füzesini teslim ettiği kaydedildi.

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı: "Kasıtlı yangınlar çıkarıyorlar"

Yasa dışı Ermeni güçlerinin silah teslimi sürerken Azerbaycan İçişleri Bakanlığından önemli bir açıklama geldi. Antiterör operasyonu yapılan bölgenin kontrol altında tutulduğunu bildiren Bakanlık, Hankendi kentinde kasıtlı yangınların çıkarıldığını belirtti.

"Arşivleri yok ediyorlar"

Ermeni güçlerinin kasıtlı yangınlar çıkardığı, bunun yanı sıra bazı idari binalardaki arşivleri ve kanıtları bilinçli şekilde yok ettiği bildirildi.

Yorumlar (0)