Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu terör örgütleri listesine aldı

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Dominic LeBlanc, yaptığı açıklamada İran Devrim Muhafızları Ordusunu ülkenin ceza kanunu uyarınca terör örgütleri listesine aldıklarını açıkladı.

DÜNYA 20.06.2024, 00:15 Şeyda Gül
Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu terör örgütleri listesine aldı

Kanada'nın Global News sitesinde yer alan haberde, Kamu Güvenliği Bakanı Dominic LeBlanc yaptığı basın açıklamasına yer verildi. İran Devrim Muhafızları Ordusunun terör örgütleri listesine alınması kararının dikkatli bir değerlendirmenin ardından alındığını söyleyen LeBlanc, “Hükümetimiz, İran'ın yasa dışı eylemleri ve teröre verdiği desteği göz ardı etmeyecektir” ifadesini kullandı.

Detaylı müzakerelere dayalı uzun bir süreç

Muhalefetin, kararın geç kaldığı ve baskılar üzerine alındığı yönündeki eleştirilerine de yanıt veren LeBlanc, bu tür kararların güvenlik kurumlarının tavsiyesi üzerine ve dış politikalarımıza uygun bir şekilde alındığını dile getirdi. LeBlanc, “Bu detaylı müzakerelere dayalı uzun bir süreç” dedi.

Dışişleri Bakanı, İran'daki vatandaşlarının geri dönmesini istedi

Kararın açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ise İran'daki Kanadalıları ülkeyi terk etmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Mesajının çok açık olduğunu kaydeden Joly, şu an İran'da bulunanlar için eve dönmenin zaman olduğunu belirtti. Joly, İran'a seyahat planı olanlara da "gitmeyin" uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)