Kanada ile Hindistan arasındaki ipler koptu: Diplomatlar sınır dışı!

Terör örgütü KLF'nin yöneticisi Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'da 18 Haziran'da öldürülmesi, Hindistan ile Kanada arasındaki iplerin gerilmesine sebep oldu. Kanada hükümetine göre suikastın arkasında Yeni Delhi hükümeti var. Suikast sonrası Kanada, üst düzey bir Hint diplomatı sınır dışı etti. Hindistan hükümeti, misilleme olarak Kanadalı bir diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu.

DÜNYA 19.09.2023, 12:38 Hakan Öksüz
Kanada ile Hindistan arasındaki ipler koptu: Diplomatlar sınır dışı!

Halistan Kurtuluş Gücü'nün (KLF) yöneticisi Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'da uğradığı suikast sonucu öldürülmesi, Kanada hükümetinin tepkisine yol açtı. Hindistan'daki ayrılıkçı Sih örgütünün liderinin öldürülmesinin arkasında Yeni Delhi hükümetinin olduğunu savunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamasının ardından üst düzey bir Hint diplomat sınır dışı edildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, bu suikast ile ilgili Hindistan'ın kendileriyle işbirliği içinde olması gerektiğini kaydetti. Sınır dışı edilen diplomatın, Yeni Delhi Araştırma ve Analiz Kanadı'nın Kanada'daki Başkanı Pavan Kumar Rai olduğu ileri sürüldü.

Hindistan: "Maksatlı ve gerçek dışı açıklamalar"

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun açıklamalarının "maksatlı ve gerçek dışı" olduğunu bildirdi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi için de benzer iddiaların ortaya atıldığı kaydedildi. 

Kanada'da barınmalarına izin verilen Halistan teröristleri üzerindeki dikkatin dağılması için bu iddiaların ortaya atıldığı aktarıldı. Misilleme olarak Kanadalı bir diplomatın sınır dışı edileceği, bunun için diplomata 5 gün süre verildiği vurgulandı.

18 Haziran'da öldürüldü

18 Haziran'da Sih örgütü KLF'nin yöneticisi Nijjar'ın öldürülmesi, Kanada basınında gündeme oturdu. 1987'den beri Hindistan'da terör saldırıları düzenleyen örgüt, Romanya'nın Yeni Delhi Maslahatgüzarı Liviu Radu'yu kaçırmıştı. Örgüt, Hindistan'ın Pencap eyaleti ile Pakistan'ın bir kısmını ele geçirerek "Halistan" devletini kurmak istiyor.

Yorumlar (0)