Kampa itiraz eden Yunanlar polisle çatıştı

Yunanistan'da "kapalı mülteci kampı" kararına itiraz eden Yunan halkı polisle çatıştı.

DÜNYA 25.02.2020, 13:44
Kampa itiraz eden Yunanlar polisle çatıştı

Yunanistan'da, hükümetin Lesvos (Midilli) ve Hios (Sakız) adalarındaki mülteci kamplarını "kapalı" hale getirme kararı gerilime yol açtı. Karara karşı gerçekleştirilen protesto gösterilerinde, eylemcilerle polis arasında çatışma yaşandı.

Yunanistan basınında yer alan haberlere göre, Midilli'de (Lesvos) kamp inşaatı için iş makineleri ve takviye polis birlikleri taşıyan geminin ada limanına yanaşmasını engellemeye çalışan Yunanlara polis müdahalede bulundu.

Gemi ışıklarını söldürerek geldi

Gece geç saatlerde ışıklarını söndürerek adaya yaklaşan gemiyi fark eden göstericiler, gemiyi engellemek için liman çevresindeki yolları otomobil ve traktörleriyle kapatarak çevredeki çöp tenekelerini ateşe verdi. Göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

Midilli'de (Lesvos) kapalı kamp inşasının planlandığı Kavaklı bölgesinde de yollara barikat kuran vatandaşlarla polisler arasında gece boyu sert çatışmalar yaşandı.

Diğer taraftan, Midilli İşçi ve Memur Sendikasının kararıyla adada 24 saatlik grev ilan edilirken, Mantadamo'da ise okullar öğrenciler tarafından işgal edildi.

Midilli Belediye Meclisi de protestolara destek verdiğini duyurdu.

Sakız Adasında da büyük gerginlik yaşandı

Sakız (Hios) Adası'nda da hükümetin kapalı kamp inşa kararına itiraz eden Yunan halkı ile polis arasında arbede yaşandı.

Meston Limanı etrafında toplanan ve çöp kamyonlarıyla yolları kapatmaya çalışan vatandaşlara polis ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti.

Sakız Adası Belediye Başkanı fenalaştı

Çıkan arbedede polisin kullandığı gazdan etkilenerek fenalaşan Sakız Adası Belediye Başkanı Satamatis Kamacis hastaneye kaldırıldı.

Bu arada, Sakız Adası Yeni Demokrasi Partisi il yerel yönetimi, hükümetin kapalı kamp kararında ısrar etmesi durumunda topluca istifa edeceğini duyurdu.

Hükümet Sözcüsü: Kapalı olması vatandaşın menfaatine

Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, Ege adalarına inşa edilmesi kararlaştırılan kapalı kampların vatandaşların menfaatine olduğunu savunarak, Midilli ve Sisam adalarındaki çalışmaların süreceğini bildirdi.

Göçten Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, yeni mülteci kanunu kapsamında, Midilli'deki Moria kampıyla Sakız ve Sisam adalarındaki kampların kapatılarak bunların yerine her biri 5 bin kişilik 3 yeni kamp inşa edileceğini duyurmuştu.

İstanköy ve Leros adalarındaki mülteci merkezlerinin de kapalı hale dönüştürülmesinin planlanlandığını kaydeden Göçten Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, yeni kampların dışında dolaşıma izin verilmeyeceğinin altını çizmişti.

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur