Kaliforniya Valisine çağrı: Ermeni teröristi serbest bırakma!

ABD'de yaşayan Türkler, Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı 1982'de katleden terörist Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliyesini durdurma çağrısında bulundu.

DÜNYA 20.01.2020, 09:24
Kaliforniya Valisine çağrı: Ermeni teröristi serbest bırakma!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaşayan Türkler, Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı katleden terörist Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliyesini durdurması için Kaliforniya Valisi Gevin Newsom'a çağrı yaptı.

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi, tahliye kararının Vali Newsom tarafından durdurulması için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına ABD genelindeki çok sayıdaki Türk destek verirken, Kaliforniya eyaletinde ikamet eden Türklerin de valiye mektup yazdığı ve söz konusu karara dair fikirlerini açıkladıkları belirtildi.

Son kararı vali verecek!

27 Aralık 2019 günü yapılan duruşmada şartlı tahliyesine karar verilen Sasunyan ile ilgili son kararı verme yetkisi Kaliforniya valisinde bulunuyor.

Şartlı tahliye

1982 yılında Başkonsolos Arıkan'ı katleden terörist Sasunyan'ın 27 Aralık 2019'daki duruşmasında şartlı tahliye talebi kabul edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamayla terörist Sasunyan'ın şartlı tahliye talebinin kabul edilmesi kınanmıştı. Söz konusu açıklamada, "Kaliforniya Valisinin onayına tabi ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz." ifadesi kullanılmıştı.

Açıklamada ayrıca, "Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin salıverilmesinin önünü açan bu karar, evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede iş birliği ruhuyla da bağdaşmamaktadır." değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Yorumlar (0)
15
açık