Japonya'nın Brexit endişesi!

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, İngiltere'nin AB'den ayrılışının sorunlara yol açmamasını umduğunu belirtti. Motegi, Brexit görüşmelerini yakından takip ettiklerini söyledi.

DÜNYA 16.12.2019, 10:03 16.12.2019, 10:20
Japonya'nın Brexit endişesi!

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Madrid'de dün buluştu. 

Önceki günlerde İngiltere'de yapılan genel seçimlerde Muhafazakar Parti'nin, Brexit'in de önünü açan seçim zaferinden sonra yapılan görüşmede Motegi, Japonya'nın seçim sonrası süreci yakından takip ettiğini belirtti. Motegi, İngiltere'nin AB'den ayrılışının sorunlara yol açmamasını umduğunu da sözlerine ekledi. 

Borrell ise AB'li yetkililerinin konuyu İngiliz muhataplarıyla baştan sona tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

İkilinin, önceki yıl imzalanan bir stratejik ortaklık anlaşmasına dayanarak Japonya ile AB arasındaki işbirliğini güçlendirme konusunda da anlaştığı öğrenildi. Kuzey Kore'nin nükleersizleşmesi için işbirliği içinde çalışma konusunda da fikir birliği yapılan görüşmede Motegi, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşlar konusunda da AB'den destek istedi.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu