Japonya, kuş gribi alarmı veriyor 

Japonya’nın Chiba eyaletindeki küçük bir çiftlikte kuş gribi tespit edildi. Virüsün yüksek derece bulaşıcı olduğu doğrulanırken çiftlikte bulunan 3 bin ördek itlaf edildi. 

DÜNYA 26.01.2022, 16:06 27.01.2022, 09:15 Başak Çetin
Japonya, kuş gribi alarmı veriyor 

Koronavirüs salgınında 6’ncı dalgayla mücadele eden Japonya, kuş gribi ile yeniden sarsıldı. Chiba eyaletine bağlı Sosa kentindeki bir çiftlikte kuş gribi tespit edildi. Virüsün tespit edilen türünün yüksek derecede bulaşıcı olduğu doğrulandı. 

13 ördeğe test yapıldı. 

Çiftlikteki bir ördek, geçtiğimiz günlerde ölü bulunmuştu. Bunun üzerine 13 ördeğe test yapıldı. 13 ördekten 11 ördeğin kuş gribi pozitif çıkması üzerine büyük çaplı tedbir alınarak 3 bin ördeğin tümü itlaf edildi. Çiftlik ve çevresindeki 3 kilometrelik alan kapatıldı. Çiftlikten şehre hayvan ve yumurta sevkiyatı da çift taraflı olarak yasaklandı.  Çiftlikler dezenfekte ediliyor 

Söz konusu çiftliğin 10 kilometrelik çevresindeki tüm çiftliklerde dezenfeksiyon faaliyetleri başladı. Toplu vakalara göre bu olay, 2022 senesinde Chiba eyaletinde doğrulanan 3’üncü kuş gribi vakası olarak Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi. 

On binden fazla hayvan itlaf edildi 

Japonya genelinde kasım ayında başlayan kuş gribi salgını önce Akita eyaletinde görüldü. Hyogo, Kagoshima, Saitama ve Kumamoto eyaletlerine sıçrayan virüs, sonrasında kontrol edilemez hale geldi. Kasım ayından bu yana on binden fazla kanatlı hayvan itlaf edildi. 

Yorumlar (0)
22
açık