Japonya'da Vuhanlı sayısı 6'ya yükseldi

Japonya'ya gelen Vuhanlı turistleri gezdiren şoförde "yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)" tespit edildi. Japonya'da enfekte sayısı 6'ya yükseldi.

DÜNYA 28.01.2020, 16:50
Japonya'da Vuhanlı sayısı 6'ya yükseldi

Japonya'da, ay başında Çin'in Vuhan şehrinden gelen turist kafilesini gezdiren bir otobüs şoförü ile Vuhan kentinden gelen bir kişide "yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)" tespit edildi.

Kyodo haber ajansının geçtiği habere göre Japonya Sağlık Bakanlığının açıklamasında, Japonya'da iki kişide daha"yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)" görülmesiyle toplam enfekte vakası sayısının 6'ya yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, Nara bölgesinde ikamet eden 60'lı yaşlarındaki bir otobüs şoförünün rahatsızlanması üzerine cumartesi günü hastaneye kaldırıldığı, bu kişinin ay başında Çin'in Vuhan şehrinden gelen turist kafilesini gezdirdiğinin belirlendiği ifade edildi.

Japonya Sağlık Bakanlığının açıklamasında, "yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV)" ayrıca Vuhan şehrinden gelen ve 20 Ocak'tan bu yana Japonya'da bulunan 40'lı yaşlarındaki bir kişide görüldüğü bildirilirken, 2 yeni hastayla irtibatı olan kişilerin de sağlık kontrolünden geçirildiği kaydedildi.

Vuhan virüsü = Yeni tip koronavirüs = 2019-nCoV

Yeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan şehrinde tespit edilmişti. Virüsün çıktığı kent olması nedeniyle bu "yeni tip koronavirüse" halk arasında "Vuhan virüsü" denilmişti.

Pekin yönetimi, Çin içinde "yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)" salgınıyla mücadele için çeşitli önlemler alarak Vuhan vilayetine girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel durumlarda izin verileceğini duyurmuştu.

"Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV)", Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan'da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de ülkelerinde virüsü (2019-nCoV) taşıyan kişilerin olduğunu duyurmuştu.

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV), çoğunlukla Çin'den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, ABD, Avustralya ve Almanya'ya da sıçramıştı.

2019-nCoV salgını, resmî rakamlara göre, Çin genelinde 106 kişinin ölümüne yol açarken, 2019-nCoV salgını yüzünden virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 4 bin 515'i bulmuştu. Enfekte olan 4 bin 515 hastadan 976'sının ise durumu ağır olduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu