Japonya'da deprem

Japonya'nın kuzeydoğusunda yer alan Miyagi eyaleti açıklarında 5,5 şiddetinde deprem yaşandı.

DÜNYA 19.09.2023, 01:32 19.09.2023, 17:56 topcu
Japonya'da deprem

JMA'ya (Japonya Meteoroloji Ajansı) göre, Miyagi eyaletinin Pasifik Okyanusu kıyısı açıklarında 5,5 şiddetinde deprem oldu.

Yerel saatle 04.33 sularında ve 60 kilometre derinlikteki depremin akabinde bölgede 'dev dalga' uyarısında bulunulmadı. 

Depremin yakındaki Fukuşima, Iwate başta olmak kaydıyla kuzeydoğu eyaletlerinde hissedildiği belirtildi. 

Tohoku Electric Power şirketi tarafından Miyagi'de işletilen Onagawa Nükleer Santrali'nde anormallik görülmediği bildirildi.

Ülke basınının yerel belediyeye dayandırdığı bilgi doğrultusunda Akita, Yamagata ve Tohoku hızlı tren hatlarının çalışmasında aksaklık yaşanmadı.

Deprem nedir?

Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda açığa çıkan enerji neticesinde meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsmasıdır. 'Sismik aktivite' ise depremin meydana geldiği alanda oluşturduğu tür, frekans ve büyüklüktür. Depremler sismograf ile ölçülebilir. Depremin büyüklüğü Richter ölçeği ile belirlenir. Bahse konu ölçeğe göre 3 ve altındaki şiddetteki depremler genel itibarıyla hissedilmezken, 7 ve üzeri büyüklükteki depremler yıkıcı olabilir. Depremin oluştuğu noktanın derinliği de yıkım kuvveti üzerinde etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha ağır hasar vermektedir.

Yorumlar (0)