Japonya'da 19 kişiyi öldüren saldırgana idam

Japonya'da 2016'da engellilere yönelik hizmet veren bir bakımevinde 19 kişiyi bıçaklayarak öldüren kişi hakkında idam kararı verildi.

DÜNYA 16.03.2020, 10:36
Japonya'da 19 kişiyi öldüren saldırgana idam

Japonya Yokohama Bölge Mahkemesi, geçmişte çalıştığı engelli bakımevine 2016'da düzenlediği bıçaklı saldırıda 19 kişiyi öldüren ve 24 kişiyi yaralayan 30 yaşındaki Satoşi Uematsu hakkında kararını açıkladı.

Mahkeme, Uematsu hakkında idam kararı verdi.

Ocak ayında yargılanmaya başlayan Uematsu, soruşturma ve duruşma süresince pişman olmadığını dile getirerek, yük olan insanları öldürerek dünyaya iyilik yapmaya çalıştığını iddia etmişti.

Uematsu'nun avukatları akli yetersizliği olduğunu ve saldırı sırasında uyuşturucu maddenin etkisi altında olduğunu belirtseler de savcılar, hükümlünün akli yeterliliği olduğunu ve saldırıyı ön yargılı kişiliği sebebiyle gerçekleştirdiğini söyledi..

İlk duruşmada "herkesten özür dilediğini" söyleyen Uematsu'nun duruşmasına kendi parmağını ısırıp koparmaya çalışmasıyla ara verilmişti. Zanlının ağzına bir şey alarak yere düşmesi ve kendisini kaldırmaya çalışan mahkeme görevlilerine karşı koyması üzerine yarıda kalmıştı.

Ne olmuştu?

Uematsu, 2016 yılının Temmuz ayında Sagamihara kentindeki Tsukui Yamayuri-en Bakımevi'ne sabah erken saatlerde pencereyi kırarak girmiş ve yataklarında uyuyan hastaları bıçaklamak suretiyle yaralamıştı.

Olayın ardından saldırganın yakınlardaki bir karakola giderek polise teslim olduğu saldırıda 19 ila 70 yaşları arasında 19 kişi hayatını kaybederken 24 kişi de yaralı kurtulmuştu.

Yerel medya, Uematsu'nun karakoldaki sorgusunda "engellilerin ortadan kaldırılmasının daha iyi olacağını" söylediğini iddia etmişti.

Polis, Uematsu'nun, 2016'nın Şubat ayında bazı politikacılara gönderdiği mektupta yüzlerce engelliyi öldüreceği tehdidinde bulunduğunu kaydetmiş, bir akıl hastanesinde tedavi gören Uematsu saldırıdan iki hafta önce taburcu edilmişti.

Bakımevinde saldırı sırasında 150 engelli ve 8 görevli bulunuyordu.

Yorumlar (0)
34
açık