İzlanda'da yanardağ patlaması paniği: En az 20 bin sarsıntı kaydedildi!

Fagradalsfjall Yanardağı'nın patlaması ihtimaline karşı İzlanda'nın güneybatısında kalan Grindavik kasabası için tahliye kararı alındı. Son iki haftada yanardağın etrafında en az 20 bin sarsıntı kaydedildi.

DÜNYA 12.11.2023, 14:32 13.11.2023, 17:46 Hakan Öksüz
İzlanda'da yanardağ patlaması paniği: En az 20 bin sarsıntı kaydedildi!

İzlanda'da meydana gelen peş peşe depremlerin ardından ülkede yanardağ patlaması endişesi yaşanıyor. BBC'nin aktardığı bilgilere göre İzlanda'nın güneybatısında yer alan Grindavik kasabasının tahliye edilmesi kararlaştırıldı.

İzlanda Meteoroloji Ofisi: "Yanardağın etrafında binlerce sarsıntı kaydedildi"

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), Fagradalsfjall Yanardağı'nın etrafında son haftada binlerce sarsıntının kaydedildiğini bildirdi. Bu sarsıntıların, yanardağın yakında patlayabileceğinin işaret olduğu belirtildi. Acil bir tehlikenin söz konusu olmadığı, Grindavik'te yaşayanların önlem amaçlı tahliye edileceği aktarıldı.

8 yüzyıl hareketsiz kaldı, 3 yıl peş peşe patlama yaşandı

Yanardağ patlaması ihtimaline karşı önlem amaçlı tahliyesine karar verilen Grindavik kasabasında 4 bin kişi yaşıyor. Kasabanın yollarının açık kalması için acil durumların dışında yol trafiğe kapatıldı. Yaklaşık 8 yüzyıl boyunca hareketsiz olan bölgede 2021, 2022 ve 2023 yıllarında patlamalar meydana gelmişti.

Yorumlar (0)