İtalya'da yağış felaketi: 6 kişi öldü, 4 kişi kayıp!

İtalya'nın kuzeyini kuvvetli yağış ve rüzgar vurdu. Toskana'da 6 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 4 kişiyi arama çalışmaları sürerken İtalya Savunma Bakanlığı, ordu mensuplarına "harekete geçin" talimatı verdi.

DÜNYA 03.11.2023, 17:50 04.11.2023, 12:11 Hakan Öksüz
İtalya'da yağış felaketi: 6 kişi öldü, 4 kişi kayıp!

İtalya'da etkili olan kuvvetli yağış ve rüzgar, ülkenin kuzeyindeki Veneto ile Toskana bölgelerini vurdu. Su taşkınları ile sele neden olan yağışlar, ülkeyi alarma geçirdi.

Toskana'da OHAL ilan edilecek

Toskana Bölgesel Yönetim Başkanı Eugenio Giani, kuvvetli yağışlardan dolayı yaşanan taşkınlarda hayatını kaybeden kişi sayısının 6'ya yükseldiğini duyurdu.

Konuya dair Başbakan Giorgia Meloni ile konuştuğunu kaydeden Giani, "Toskana, 'OHAL bölgesi' ilan edilecek. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da arayarak yıkıma dair bilgi aldı." dedi.

Bir kişi kurtarıldı, 4 kişi aranıyor

İtalyan gazetelerinin aktardığı bilgilere göre Toskana'da selde kaybolan 1 kişi kurtarıldı. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Veneto'da da kaybolan 1 kişi aranıyor.

Toskana'da 40 bin kişi elektriksiz kaldı

İtalya Savunma Bakanlığı, kuvvetli yağışların etkilediği bölgelerdeki çalışmalara yardım edilmesi için ordu birliklerine talimat verdi.

Toskana'da yaşayan 40 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtiliyor. Toskana'ya bağlı Elba Adası'nın karayla deniz ulaşımı yapılamıyor.

Birçok bölgede okullar tatil edildi

Bugün Veneto, Toskana, Campania, Ligurya ile Friuli-Venezia Giulia'da okullar tatil edildi. Bisenzio Nehri'nde yaşanan taşkın, birçok tarım arazisinin sular altında kalmasına yol açtı. Milano'daki Seveso Nehri civarından geçen seferlerin rotaları değiştirildi.

Yorumlar (0)