İtalya'da Etna paniği: Yanardağ ateş püskürdü!

İtalya'da yer alan kıta Avrupası'nın en yüksek yanardağı Etna'nın dün akşam itibarıyla kül ve lav püskürtmeye başladığı kaydedildi. Bölgeden geçen uçaklar için kırmızı kodlu uyarı yapıldı. Yanardağdan çıkan küller, 4 bin 500 metre yüksekliğe ulaştı.

DÜNYA 13.11.2023, 09:29 14.11.2023, 09:27 Hakan Öksüz
İtalya'da Etna paniği: Yanardağ ateş püskürdü!

İtalya'da 3 bin 300 metre yüksekliğindeki Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti. Ülkenin güneyindeki Sicilya Adası'nda bulunan yanardağın kül ve lav püskürtmeye başlaması, bölge sakinlerini endişelendiriyor.

Küller 4 bin 500 metre yükseğe çıktı

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), yanardağın güneydoğusunda yer alan kraterden kuvvetli lav akışının tespit edildiğini doğruladı. Yanardağdan püsküren küller, 4 bin 500 metre yüksekliğe çıktı.

Uçaklar için kırmızı kodlu uyarı

Yanardağdaki lav akışını kilometrelerce uzaktan görmek mümkün. Bölgeden geçen uçaklar için kırmızı kodlu uyarı yapıldı. Volkanik hareketlerin, uçaklar için tehlike yaratabileceği kaydedildi.

Zafferana'nın caddelerine kül yağdı

Etna'nın çevresindeki yerleşim alanlarından biri olan Zafferana'nın caddelerine kül yağdı. Pek çok aracın üstü külle kaplandı. Etna, Kıta Avrupa'sının yüksekliği en fazla olan aktif yanardağı olarak biliniyor.

Yorumlar (0)