İtalya da AB'den yardım istedi

İtalya Başbakanı, "Korkunç günler, bunu düşünemezdik" dedi ve AB'ye acil çağrıda bulundu. Önceki gün de İspanya NATO'dan yardım istemişti. Avrupa-Atlantik Afet Yanıt Koordinasyon Merkezine başvuran İspanya, solunum cihazı, maske, önlük, hızlı test kiti talep etmişti.

DÜNYA 26.03.2020, 08:29 Hülya İlgin
İtalya da AB'den yardım istedi

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını sebebiyle daha önce görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduklarını ve görünmez, sinsi bir düşmanla savaştıklarını ifade etti.

İtalya'da 21 Şubat’ta başlayan Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını nedeniyle parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna hitap eden İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, krizde gelinen nokta ve hükümetin çalışmaları hakkında bilgi paylaştı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizini tanımlarken, "Evlerimize giren, bizi kişiler arasındaki ilişkileri yeniden tanımlamaya zorlayan, dost ellerden şüphe duymamıza yol açan görünmez ve sinsi bir düşmanla savaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yaşadıkları krizin büyüklüğüne vurgu yapan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılması benzeri görülmemiş bir krizi tetikledi. Tüm üretim sistemimizde olumsuz etkisi var. Acıların sürekli biçimde yeniden yaşandığı korkunç günler bunlar. Vatandaşlarımızın tabutlarının sıralandığı görüntüleri göreceğimizi düşünemezdik. Yakınlarını kaybeden ailelere dayanışmamı belirtmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Hükümetin hem işçileri hem işletmeleri koruyacak önlemleri aldığını dile getiren İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, geçen hafta çıkardıkları 25 milyar avroluk destek paketinin 350 milyar avroluk piyasayı hareketlendirme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

Şu anda yeni düzenleyici müdahale öngören bir paket üstünde çalıştıklarına vurgu yapan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "İlk kararnameyle tahsis edilen 25 milyardan az olmayacak ek ödeneklerle müdahale edeceğiz." diye konuştu.

Böylesine ciddi bir krize karşı Avrupa’nın cevap vermesi gerektiğini söyleyerek AB’ye (Avrupa Birliği) seslenen İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "AB hemen harekete geçmeli, geç kalan cevapların bir faydası olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalya olarak Avro Bölgesi’nde ortak borçlanma enstrümanının oluşturulması için çalıştıklarını da belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı ön cephede yer alan bir hastanede çalışan bir hemşireden aldığı mektubu okuyan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, sağlık çalışanlarına teşekkür ederken milletvekilleri de desteklerini göstermek için hem yakınlarını kaybedenleri hem de doktorları uzun süre ayakta alkışladı.

Yorumlar (0)
az bulutlu