İsveç’ten önemli Türkiye açıklaması: Mükemmel ilişkilerimiz var

Ülkesi ve Türkiye arasında mükemmel ilişkiler olduğunu dile getiren İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenecek NATO Zirvesi'nde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmeyi planladığını ifade etti.

DÜNYA 04.07.2024, 21:44 Şeyda Gül
İsveç’ten önemli Türkiye açıklaması: Mükemmel ilişkilerimiz var

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkenin başkenti Stockholm'de soruları yanıtladı. “Türkiye ile mükemmel ilişkilerimiz var çünkü NATO üyeliğimiz sayesinde artık tam askeri müttefikiz” diyen Billström, ülkesinin Türkiye, İsveç ve NATO arasında Litvanya'nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen üçlü görüşmede kararlaştırılan güvenlik anlaşmasına girme eşiğinde olduğunu kaydetti.  Kişisel olarak işlerin planlandığı gibi ilerlediğini hissettiğini belirten Billström, Washington'da 9-11 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek NATO Zirvesi'ni sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Billström, “Mevkidaşım Hakan Fidan ile en kısa zamanda, umarım önümüzdeki hafta Washington'da düzenlenecek olan NATO Zirvesi'nde bir araya gelmeyi ve görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

İsveç, müzakerelere geri dönülmesinden yanadır

Ülkesinin İsrai'in Gazze’ye süren saldırılarıyla ilgili tutumu hakkında konuşan Billström, İsveç’in her zaman insani ateşkesin bir an önce sağlanmasından, tüm esirlerin serbest bırakılmasından yana olduğunu söyledi. Billström, “İsrail ile Filistin'in yan yana birer devlet olarak var olduğu, dünyanın geri kalanının bu iki halka güvenlik garantisi verdiği iki devletli bir çözüm için müzakerelere geri dönülmesinden yanadır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)