İsveç, NATO başvurusunu ne zaman yapacak? Açıklama geldi

İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Başvuru sürecimizi Finlandiya ile birlikte başlatacağız. Başvuru evraklarımız birkaç gün içinde, en geç bu hafta içinde NATO’ya teslim edilecek” dedi. 

DÜNYA 17.05.2022, 14:12 17.05.2022, 14:37 Murathan Yıldırım
İsveç, NATO başvurusunu ne zaman yapacak? Açıklama geldi

Uzun bir süredir askeri tarafsızlık politikası ile yönetilen İsveç, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesi ile radikal bir karar alarak NATO’ya dâhil olmak isteğini açıklamıştı. NATO’ya üyelik sürecinde Finlandiya ile birlikte ortak hareket etmeye özen gösteren İsveç, başvuru sürecini en geç bu hafta içinde başlatmak istiyor. 

“Bu hamle, ülkemizin güvenliği açısından en iyi seçenekti”

Üyelik süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyeliğini çok önemsediklerini belirterek, “Başvuru sürecinin hızlı ilerlemesini çok arzularız. Bu kapsamda başvuru evraklarımızı Finlandiya ile birlikte birkaç gün içinde, en geç bu hafta içinde teslim edeceğiz. Biz başvurumuzu yaptıktan sonra evraklar NATO tarafından değerlendirmeye alınacak. Bu hamle, ülkemizin güvenliği açısından en iyi seçenekti. NATO’ya dâhil olmaktan mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı. 

NATO’ya üyelik süreci 1 seneye kadar uzayabilir

İki ülke hakkında NATO üyeliği ile ilgili kesin kararın ne zaman çıkacağına ilişkin soruya da yanıt veren Linde, “Bu konu henüz belirsiz. Şu an için bir öngörüde bulunmanın imkânı yok ancak 1 seneyi dahi bulabilir. Bunu ilerleyen süreçte göreceğiz. NATO yetkilileri hem bizim hem de Finlandiya’nın üyelik girişimine sıcak baktıklarını defalarca kez dile getirdiler. Sorunsuz bir süreç olmasını umut ediyoruz” dedi. 

Kararı İsveç Başbakanlık Ofisi duyurmuştu

İsveç Başbakanlık Ofisi’nden önceki gün yayımlanan açıklamada, İsveç hükümetinin NATO’ya dâhil olabilmek için ilgili süreçleri başlatma kararı aldığı duyurulmuştu. Yayımlanan mesajda, “İsveç, kendi güvenliğini göz önünde bulundurarak NATO’ya dâhil olmak amacıyla başvuru sürecini başlatmaya karar vermiştir. Parlamentodan da büyük bir destek gören bu tarihi karar, ülkemizin egemenliğini güçlendirecektir. İsveç, NATO’nun bölgesel gücünü ve güvenliğini arttıracak olan önemli bir ülkedir” ifadeleri kullanılmıştı. 

Putin, “Karşılığı olur” demişti

Rusya, uzun bir süredir hem Finlandiya hem de İsveç’in NATO’ya üyelik girişimlerini tepkiyle karşılıyor. İki ülkenin NATO hamlesini değerlendiren Rus lider Vladimir Putin, “Finlandiya ve İsveç’in NATO birliğine girmesi bizim için bir tehdit oluşturmaz ama NATO’nun askeri oluşumlarının bu iki ülkeye yerleştirilmesi halinde bunun elbette bir karşılığı olur” şeklinde konuşmuştu. 

Türkiye iki ülkenin üyeliğine sıcak bakmıyor

NATO ülkelerinin geneli İsveç ve Finlandiya’nın üyelik hamlesine sıcak bakarken, Türkiye ise iki ülkenin birliğe dâhil olmasına olumsuz yaklaşıyor. Bu konuda sık sık açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülkenin PKK’yı açık şekilde desteklediğini ifade ederek, bu tutumlarında geri adım atmaları gerektiğini dile getirmişlerdi. Bu kapsamda Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıyla bir araya gelen Çavuşoğlu, kendilerine Türkiye’nin endişelerini ve beklentilerini aktarmıştı.Finlandiya ve İsveç, teröristleri Türkiye’ye iade etmiyor

Öte yandan Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan toplam 33 teröristin iadesine ilişkin talebi de cevapsız kaldı. Türkiye, bu iki ülkede bulunan 5’i FETÖ, 28’i de PKK mensubu toplam 33 teröristin Türk makamlarına iadesi için resmi girişimde bulunsa da, İsveç ve Finlandiya bu taleplerin çoğunu reddetti, bir kısmını da yanıtsız bıraktı. 33 terörist hakkında yapılan başvuruların 19’u reddedilirken, 5 başvuruya ise hiçbir cevap verilmedi. 9 iade başvurusunun ise hala incelendiği aktarıldı.

Yorumlar (0)
18
kapalı