İsveç'e tepkiler büyüyor: Bağdat'ta büyükelçilik binasını bastılar!

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması, Irak'ta büyük tepkiyle karşılandı. Başkent Bağdat'ta yer alan İsveç Büyükelçiliği binası, bir grup gösterici tarafından basıldı. Binanın bahçesine giren ve çatıya çıkan protestocular, kargaşaya yol açtı. Yeşil Bölge, araç girişine kapatıldı.

DÜNYA 29.06.2023, 20:49 03.07.2023, 09:02 Hakan Öksüz
İsveç'e tepkiler büyüyor: Bağdat'ta büyükelçilik binasını bastılar!

İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına Irak'ın başkenti Bağdat'tan da tepkiler yükseliyor. Kentte yer alan İsveç Büyükelçiliği binasını basan bir grup protestocu, "Kur'an'a evet" sloganlarıyla önce bahçeye, sonra da binanın çatısına çıktı.

Yeşil Bölge, araç girişine kapatıldı

Baskından önce büyükelçilik binası önünde toplanan kalabalığın öfkesi, her geçen dakika arttı. Güvenlik güçleri, yabancı misyon temsilcilikleri ile hükümet binalarının yer aldığı Yeşil Bölge'yi araç girişine kapattı. Binanın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. 

Mukteda es-Sadr: "Büyükelçi, Irak'tan kovulmalı"

Ülkedeki Şii dini lider Mukteda es-Sadr, İsveç'in Bağdat Büyükelçisinin Irak'tan kovulması gerektiğini belirterek taraftarlarına "protestoya başlayın" çağrısında bulunmuştu. Sadr Hareketi Gösteri Komisyonu, bu çağrının üzerine gösteri düzenleneceğini duyurmuştu.

Irak asıllı Salwan Momika

Faik Zeydan: "Irak'a getirilsin ve yargılansın"

Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan, Kur'an-ı Kerim yakma eylemini gerçekleştiren Irak asıllı Salwan Momika'nın ülkeye getirilmesi ve yargılanması gerektiğini bildirmişti.

Yorumlar (0)