İşte dünyanın en yaşanabilir şehri

173 kentin verilerine bakılarak senelik olarak hazırlanan yaşanabilirlik endeksinde, Avusturya'nın başkenti Viyana, 2023 senesinde de dünyanın en yaşanabilir kenti unvanını korudu.

DÜNYA 22.06.2023, 19:41 Koray
İşte dünyanın en yaşanabilir şehri

2023'te en yaşanabilir 10 kentin sıralaması, şu şekilde:

 1. Viyana (Avusturya)
   
 2. Kopenhag (Danimarka)
   
 3. Melbourne (Avustralya)
   
 4. Sidney (Avustralya)
   
 5. Vancouver (Kanada)
   
 6. Zürih (İsviçre)
   
 7. Calgary (Kanada)
   
 8. Cenevre (İsviçre)
   
 9. Toronto (Kanada)
   
 10. Osaka (Japonya)


(Sidney)

Yaşam standartları iyileşti

Listede yer alan ülkelerin, geçtiğimiz sene yüzde 73,2 olan yaşanabilirlik oranının bu yıl 76,2'ye çıkması, dünya çapında yaşam standartlarının iyileştiğinin göstergesi olarak yorumlandı.

Sağlık hizmetleri ise dünya genelinde gelişme gösterirken, savaşların etkisiyle birçok ülkede istikrar puanlarında düşüş görüldü. 

Listedeki kentlerin tamamında yaşanabilirlik kriterleri koronavirüs salgını evvelindeki düzeylere döndü.

Batı Avrupa kentlerinin sıralamalarında işçi grevleri ve iç karışıklıklar sebebiyle Asya pazarındaki ekonomik yarışta bir hayli geride kaldıkları için düşüş yaşandı.

Geçtiğimiz yılki listesinde bulunmayan Ukrayna'nın başkenti Kiev, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle bu yıl 165. sırayla listenin en sonunda yer aldı. Savaşla 2022 senesinde 96. sıraya kadar gerileyen Moskova ise bu yerini korudu.

Listenin en altındaki yaşanabilirliği en düşük 10 kentte salgının ardından gelişme gözlenirken, listenin en altlarında yer alan Suriye'nin başkenti Şam'da gelişme tespit edilmedi.

Sıralamalar, kentlerin altyapı ve eğitim imkanları, çevre ve kültür, sağlık hizmetleri ve istikrarının puanlanmasıyla saptanıyor. 

Bahse konu endeks, uluslararası firmaların ülke dışına atadıkları çalışanlarını ücretlendirirken dikkate alabilecekleri bir veri tabanı oluşturma gereksinimiyle ortaya çıkmıştı.


(Osaka)

Yorumlar (0)