İsrailliler silahlanıyor

İsrail'de 7 Ekim 2023'ten beri silah bulundurmak için gerçekleştirilen ruhsat müracaatlarının sayısının 190 bini aştığı bildirildi.

DÜNYA 13.11.2023, 22:39 topcu
İsrailliler silahlanıyor

İsrail basını, "7 Ekim 2023'te savaşın başladığı günden beri İsrail Ulusal Güvenlik Bakanlığına 190 bini aşkın silah ruhsatı müracaatı yapıldığını' yazdı.

Haberde bu yılın ilk 10 ayında gerçekleştirilen toplam ruhsat müracaatının 210 binin üzerinde olduğu belirtilirken, bu sayının 2022 senesinde 42 bin olduğuna işaret edildi.

Bu sene şu ana değin yaklaşık olarak 31 bin ruhsat verildiği, bu sayının geçtiğimiz sene toplam 13 bine yakın olduğu aktarıldı. 

2021 senesinde 20 bine yakın silah ruhsatı müracaatında bulunulduğu, bunlardan yaklaşık olarak 10 binine ruhsat verildiği kaydedildi.

Öte yandan, İsrailli silah şirketlerinin 'talebe yetişmekte bir hayli zorlandığı ve bütün üretim hattının bir aydan fazla bir süredir hafta sonları dahi aralıksız bir şekilde çalıştığı' belirtildi. Yahudi yerleşimcileri silahlandırma kampanyası

Filistinlilere dönük ayrımcı ve ırkçı söylemleri ile tanınan İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Hamas'ın 7 Ekim 2023'te İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırılar ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük 38 gündür süren saldırılarının akabinde, Yahudi yerleşimci ve sivilleri silahlandırma kampanyalarına hız vermişti.

Yahudi üstünlükçü olmasıyla bilinen Itamar Ben-Gvir, çok sayıda İsrailli sivili silahlandırdıklarını açıklamıştı.

İsrail Ateşli Silahlar Şube Müdürlüğüne çok sayıda bireysel silah ruhsatı müracaatı geldiğini kaydeden Ben-Gvir, Batı Şeria'daki illegal Yahudi yerleşim birimlerinde gerçekleştirdiği silah dağıtma etkinliklerinin görsellerini bizzat kendi kişisel sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmıştı.

Bahse konu karelerde, Ben-Gvir, ABD menşeli M16 tipi otomatik tüfeklerin dizili olduğu silah kasalarının ve masaların başında Yahudi yerleşimcilere silah verirken görülmüştü.

Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 363'ü asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 11 bin 240 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 188 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)