İsrailli Bakan Mescid-i Aksa'yı bastı

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel yanına bir grup fanatik Yahudi'yi alarak Mescid-i Aksa'yı bastı.

DÜNYA 11.06.2019, 12:58
İsrailli Bakan Mescid-i Aksa'yı bastı

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel'in başında olduğu onlarca fanatik Yahudi, İsrail polisi korumasında işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel'in bu sabah bir grup fanatik Yahudi'yle Mescid-i Aksa'ya baskın gerçekleştirdiği vurgulandı.

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel ve beraberindeki fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'nın avlusunda bir süre dolaştıktan sonra bölgeden ayrıldığı açıklandı.

Rafi Peretz liderliğindeki dindar Siyonist Yahudi Evi Partisinden bakan olan İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, sık sık Mescid-i Aksa'ya baskın düzenliyor. Bu yıl birçok kez Mescid-i Aksa'ya baskın yapan İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, en son 22 Nisan'da Harem-i Şerif'e girmişti.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa'nın avlusuna zorbalıkla giriyor. Bu durum sık sık bölgede gerginliğin tırmanmasına ve Filistinlilerle İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına sebep oluyor.

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu ileri sürüyorlar.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu