İsrail’de azınlık hükümeti kurulacak

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderliğinde azınlık hükümeti kurulmasına karar verildi.

DÜNYA 24.05.2019, 10:03 24.05.2019, 10:12
İsrail’de azınlık hükümeti kurulacak

İsrail meclisinde bulunan 5 sağ parti tarafından, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğinde bir azınlık hükümeti kurulmasına karar verildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, mecliste temsil edilen 5 sağ partinin yetkilileri Batı Kudüs’te koalisyon hükümeti kurulmasını görüşmek amacıyla toplandı. Mecliste 5 milletvekiliyle temsil edilen ve Liberman’ın lideri olduğu sağcı İsrail Evimiz Partisi toplantıya katılmadı.

120 sandalyeli mecliste 60 milletvekili sayısı bulunan sağ partiler, koalisyon hükümetinin güvenoyu alabilmesi için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamayınca Netanyahu’nun başbakanlığında azınlık hükümeti kurulması kararını aldı.

Söz konusu 5 parti, Liberman’a azınlık hükümetine dışardan destek vermesi çağrısında bulundu.

LİBERMAN'IN PARTİSİNDEN ŞARTLI DESTEK

Sağ partilerin yaptığı çağrıya yazılı açıklamayla karşılık veren Liberman’ın İsrail Evimiz Partisi, Ultra-Ortodoks Yahudilerin askere alınmasını zorunlu hale getirecek yasanın meclisten geçmemesi durumunda azınlık hükümetine dışardan destek vermeyeceğini belirtti.

Uzmanlara göre, Liberman geri adım atmazsa, azınlık hükümetinin kurulma ihtimali çıkmaza girecek. Bu yasanın gündeme gelmesi durumunda yasaya karşı olan ve mecliste 8’er milletvekili ile önemli bir gücü elinde bulunduran Şas Partisi ile Yahudi Birleşik Tevrat Partisi’nin azınlık hükümetine destek vermeyeceği söyleniyor.

Netanyahu’nun, kendisine koalisyon hükümetini kurması için tanınan süre içinde yani 28 Mayıs’a kadar Liberman’ı ikna edip edemeyeceği merak ediliyor. 28 Mayıs’a kadar Liberman ikna edilemezse Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, meclisteki partilerle görüşecek ve kimin liderliğinde koalisyon hükümeti kurulmasını istediklerini soracak.

GANTZ’IN LİDERLİĞİNDE KOALİSYON HÜKÜMETİ MÜMKÜN MÜ?

Cumhurbaşkanı Rivlin’in ikinci büyük parti olan ‘Mavi-Beyaz İttifakı’nın lideri Benny Gantz’a koalisyon hükümetini kurma görevini verip vermeyeceği bilinmiyor. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran sağ partiler, Gantz’în liderliğinde kurulan bir koalisyon hükümetine sıcak bakmayabilir.

Bu görev Gantz’a verilse bile koalisyon hükümetini kurmak için gerekli olan 61 milletvekilinin desteğini almasının zor olduğu biliniyor. Koalisyon hükümetini kurma görevi verilirse, yasa gereği Gantz’a 28 gün süre verilecek ve bu süre içinde de koalisyon hükümeti kurulmazsa ülkede erken seçime gidilecek.

9 NİSAN SEÇİMLERİ NASIL SONUÇLANMIŞTI?

9 Nisan'da İsrail'de yapılan genel seçimlerde Mavi-Beyaz İttifakı ve Netanyahu'nun partisi Likud, 35'er milletvekili çıkarmıştı. Seçim yarışı bu iki parti arasında kıran kırana geçmişti. Diğer partilerin parlamentodaki milletvekili dağılımı ise şu şekildeydi: 

"Şas 8, Yahudi Birleşik Tevrat 8, İşçi Partisi 6, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Eşitlik ve Barış için Demokrasi Cephesi (Hadaş) ile Değişim için Arap Hareketi'nin (Ta'al) kurduğu ittifak 6, Liberman'ın partisi İsrail Evimiz (Beyteynu) 5, Birleşik Sağ 5, Maliye Bakanı Moşe Kahlon'un liderliğini yaptığı Kulanu (Hepimiz) Partisi 4, Meretz 4, Filistinlileri temsil eden diğer partilerden olan Ulusal Demokratik Birlik (Beled) ile Birleşik Arap Listesi'nin oluşturduğu ittifak 4 milletvekili."

Yorumlar (0)