İsrail Savunma Bakanı: Ağır bedel ödüyoruz

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze'deki çatışmalarda ağır bir bedel ödediklerini ifade etti.

DÜNYA 01.11.2023, 22:58 topcu
İsrail Savunma Bakanı: Ağır bedel ödüyoruz

Yoav Gallant, abluka altındaki Gazze'yi hedef alan saldırılar ve kara operasyonuna dair yorumda bulundu.

Gazze Şeridi'nde şiddetli çatışmalar meydana geldiğini belirten Gallant, "İsrail güçlerinin Hamas'ı mağlup etme hedefine doğru ilerlediğini" iddia etti.

Gallant, çatışmaların başlamasından beri yaşamını yitiren İsrail askerlerine dikkat çekerek, ağır bir bedel ödediklerini dile getirdi.

Gallant, "Toprağa düşenlerin uğruna, yaşayanların uğruna, İsrail devletinin ve İsrail halkının uğruna düşmana saldırmalıyız." diye konuştu.

İsrail güçleri, 31 Ekim'den beri Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda hayatını kaybeden İsrail askerlerinin sayısının 16'ya çıktığını bildirmişti."Batı Şeria'da istikrar olmalı"


Filistin yönetimine transfer edilmesi gereken vergi gelirlerinin İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich tarafından durdurulmasına dair bir sual üzerine ise Gallant, 'terörizmin engellenmesine yardımcı olmak adına fonların Filistin yönetimine aktarılması gerektiğini' belirtti. İsrailli Bakan, işgal altında olan "Batı Şeria'da istikrarın İsrail'in menfaatine olduğunu" kaydetti.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)