İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı basıp cemaate saldırdı

İsrail polisi, sabah namazı sonrası işgali altında tuttuğu Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'yı basarak cemaate saldırdı.

DÜNYA 17.01.2020, 11:17
İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı basıp cemaate saldırdı

Çok sayıda Filistinli, sabah namazını İsrail'in Kudüs'teki kutsal mekânlara yönelik ihlallerine dikkati çekmek için Mescid-i Aksa'da kıldı. 

Filistinliler, kıldıkları sabah namazının ardından tekbir ve sloganlar eşliğinde Harem-i Şerif'in avlusunda doğru yürüdü. 

Bu sırada Mescid-i Aksa'yı basan çok sayıda İsrail polisi, cemaate saldırarak, bazılarını darbetti.

İsrail güvenlik güçleri, daha sonra Mescid-i Aksa'da bulunan cemaati darbederek zorla dışarı çıkardı. 

İsrail polisinden yapılan açıklamada, "Bugünkü sabah namazında Kudüs'teki 'Tapınak Tepesi'nde' (Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya verdiği isim) toplanan çok sayıda kişi rahatsızlık yarattı ve ulusal sloganlar attı. Polis de rahatsızlık verenleri dağıttı." denildi.

İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olması hasebiyle büyük önem taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yürütüyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu ileri sürüyor.

Yorumlar (0)
26
açık