İsrail medyası: Hamas İsrail'i kandırdı

İsrail'de yayın yapan Walla adlı internet sitesi, Hamas'ın 7 Ekim 2023'teki saldırısı evvelinde 1,5 sene boyunca İsrail istihbaratını aldattığını yazdı.

DÜNYA 07.11.2023, 00:14 topcu
İsrail medyası: Hamas İsrail'i kandırdı

Bahse konu haberde, Filistinli gruplar ve Hamas'ın 7 Ekim 2023 sabahında gerçekleştirdiği 'Aksa Tufanı' adlı operasyonu evvelinde yürütülen 'aldatmacaya' dair ayrıntılara yer verildi.

Hamas'ın operasyondan 1,5 sene evvelki sürede, 'eğitim videolarını kasıtlı bir şekilde paylaştığı' kaydedilen haberde, mevzubahis grubun 'profesyonellikte uzak ve gülünç' tatbikatlar yaparak İsrail istihbaratını yanlış yönlendirdiği belirtildi. 

Söz konusu haberde, Hamas'ın, 7 Ekim 2023 evvelinde üyelerinin tatbikatlarına dair kasıtlı olarak videolar ve bilgiler paylaşırken, İsrail istihbarat servislerini 'sıradan bir eğitim yaptığı' biçiminde yönlendirdiği kaydedildi.

"Hamas, 1,5 sene boyunca aldatmaca yaparak sürpriz bir biçimde çok büyük bir saldırıya hazırlık yaptı." denilen haberde, rutin hal alan tatbikatların Filistin basınında da yer bulduğu aktarıldı. 

İsrail ordusundaki üst düzey komutanların, 'teyakkuz haline geçmemeleri' için İsrail istihbaratının ve ordusunun bu şekilde 'duyularının etkisiz hale getirildiği' belirtildi.

Hamas'ın tatbikatlarında 'deniz yönüne doğru füzelerin fırlatıldığı, menzilin tespit edildiği ve cephane eğitimlerinin verildiği' bilgileri de haberde yer aldı.

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, uyguladığı 'alıştırma ve aldatma operasyonu' çerçevesinde, tatbikat klipleri hazırladığı kaydedildi.

Bahse konu videolarda yerde yuvarlanan, ateş çemberinden atlayan, arabadan veyahut motosikletlerden atlayan Hamas üyelerinin İsrail istihbaratı tarafından 'profesyonellikten uzak ve saçma' bulunduğunun altı çizildi. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1.400'ü aşkın İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail’e göre 31 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'deki çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısı 30'a çıkarken, İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli tutsak bulunuyor. İşgal altında olan Batı Şeria'da da bir İsrail askeri yaşamını yitirdi. 

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 2 bin 641'si kadın, 4 bin 104'ü çocuk olmak kaydıyla 10 bin 22 Filistinli vefat etti, minimum 25 bin kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 158 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri meydana gelen çatışmalarda 61 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)