İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yükseliyor: Hizbullah'a ait hedefler vuruldu

İsrail-Filistin çatışmaları 13. gününde içler açısı saldırılarla devam ederken İsrail-Lübnan sınırında da tansiyon iyice yükseldi. İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyinde yer alan Hizbullah'a ait hedefleri vurduğunu açıkladı.

DÜNYA 19.10.2023, 12:34
İsrail-Lübnan sınırında tansiyon yükseliyor: Hizbullah'a ait hedefler vuruldu

İsrail güçleri, Lübnan sınırında bulunan Hizbullah'a ait hedefleri vurduğunu açıkladı. Ordu yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün Lübnan'dan sınırın İsrail tarafına yönelik atışlar gerçekleştirildiği belirtildi.

Söz konusu atışlara karşılık olarak İsrail ordusunun da Hizbullah mevzilerini vurduğu, hedefler arasında ise Hizbullah'a ait bir gözlem noktasının da yer aldığı kaydedildi.

Diğer yandan Lübnan'daki Hizbullah güçleri ise İsrail ile aralarında yaşanan çatışmalarda 2 örgüt üyesinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hizbullah’tan açıklama gelmedi

Hizbullah ise söz konusu olaya ilişkin herhangi bir yazılı açıklama yapmadı.

Açıklamada Hizbullah üyesi Ali Muhammed Mermer ile Taha Abbas’ın Lübnan'ın güneyinde bulunan Aytarun bölgesinde İsrail güçleri ile aralarında çıkan çatışmalarda öldüğü kaydedildi.

Hizbullah dün ise ülkenin güneyindeki Meys el-Cebel beldesinde İsrailli askerler ile çıkan çatışmada bir üyesinin öldüğünü duyurmuştu.

Lübnan İsrail sınırında meydana gelen çatışmalarda ise 8 Ekim tarihinden bu yana hayatını kaybeden Hizbullah üyelerinin sayısı 12'ye çıktı.

İsrail-Lübnan sınırı iyice ısındı

Gazze Şeridi’ndeki İsrail-Filistin çatışması şiddetli bir savaş halini alırken İsrail-Lübnan sınırı ise yeniden ısındı ve bölgede tansiyon yükseldi. Bölge, son günlerde Lübnan Hizbullah'ı ile İsrail ordusu arasında çıkan karşılıklı saldırılara sahne oluyor.

Yorumlar (0)