İsrail'in yasa dışı yapılaşmasında Trump etkisi!

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, Batı Şeria’nın El-Halil kentinde "yeni bir Yahudi mahallesi" kurulması planına onay verdi. ABD Başkanı Trump'ın göreve geldiği

DÜNYA 01.12.2019, 20:41 01.12.2019, 21:44
İsrail'in yasa dışı yapılaşmasında Trump etkisi!

Bennett’in planını onayladığı mahallenin, El-Halil kentinin merkezinde bulunan ve 1994’teki El-Halil katliamının ardından İsrail tarafından kapatılan El-Cümle (El-Hisbe) çarşısına kurulacak.

Haberde, bu mahallenin kurulmasıyla El-Halil’deki Harem-i İbrahim’in çevresindeki "Yahudi yerleşim birimlerinin coğrafik bütünlüğünün" sağlanacağı ifade edildi.

Yaklaşık 100 kontrol noktası bulunan kentte, Harem-i İbrahim’in çevresindeki yerleşim biriminde 400'e yakın Yahudi yerleşimci ikamet ediyor. İsrail askerleri Filistinlilere baskı ve yıldırma politikaları uyguluyor.

Yahudi yerleşimlerinin coğrafik bütünlüğü sağlanacak!

İsrail’in Kanal13 televizyonuna göre, İsrail Savunma Bakanı Bennett’in planını onayladığı mahalle, El-Halil kentinin merkezinde, 1994’teki El-Halil katliamı sonrası İsrail tarafından kapatılan El-Cümle (El-Hisbe) çarşısına kurulacak.

Haberde, projenin hayata geçirilmesi için Filistinlilere ait El-Hisbe’deki yaklaşık 50 binanın yıkılacağı ve  bu mahallenin kurulmasıyla El-Halil’deki Harem-i İbrahim’in çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinin coğrafik bütünlüğünün sağlanacağı kaydedildi.

600 binden fazla Yahudi yaşıyor!

Tel Aviv yönetimi, Donald Trump'ın ABD Başkanı olarak göreve geldiği 2017'den beri işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs'teki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini hızlandırdı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 252, işgal altındaki Doğu Kudüs'te de 13 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yer alıyor. Bu yerlerde 600 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Barış görüşmeleri durdu!

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yasa Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

Yorumlar (0)
18
açık