"İsrail'i tek hamlede yok edebiliriz"

İran'ın başkenti Tahran'ın Cuma İmamı Kirmani, İsrail'i tek hamlede yok edebileceklerini açıkladı. Kirmani, bu ülkedeki nükleer santralleri hedef almalarının yeterli olacağı tehdidinde bulundu.

DÜNYA 05.07.2019, 16:49 05.07.2019, 16:55 Banu Fırıncılar
"İsrail'i tek hamlede yok edebiliriz"

İran'ın başkenti Tahran'ın Cuma İmamı Ayetullah Muvahhidi Kirmani, başkent Tahran'da İmam Humeyni Musallası'ndaki hutbesinde İran ile bölge ülkeleri ve İsrail arasında tırmanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İran'ın zenginleştirilmiş uranyumda limiti aşmayı sürdüreceğini ancak bunun atom bombası üretmek için olmadığını ifade eden Kirmani, bu tür silahları meşru görmediklerini ve onlara ihtiyaçları olmadığını vurguladı.

Kirmani, "7 Temmuz'dan itibaren istediğimiz kadar uranyum üreteceğiz. Eğer körfezdeki mavi suların kırmızıya dönüşmesini istemiyorlarsa askeri bir saldırıyı düşünmesinler." diye konuştu.

"Dimona Nükleer Santrali'ni vurmamız yeterli"

İsrail'e de tehdit yönelten Kirmani, "İran, İsrail'e saldırmak isterse bu ülkeye ait 200 atom bombasının bulunduğu Dimona Nükleer Santrali'ni vurması yeterlidir. Burayı hedef almamız halinde İsrail, kendi atom bombalarıyla birkaç defa yerle bir olur. Kendinize dikkat ediniz." ifadelerini kullandı. 

"Pahalılığı çözün"

Ülkedeki hayat pahalılığı sebebiyle hükümete eleştiride bulunan Kirmani, "Acaba insanı şaşkınlık içinde bırakan pahalılıktan haberiniz var mıdır? Dar gelirli ve yoksul kesimlerin hangi şartlarda yaşadığını biliyor musunuz? Bunlar için nasıl bir programınız var? Yetkililerin yaşamlarını kapalı kapılar ardında sürdürmesi ve halkın onlara ulaşamaması kabul edilemez." dedi.

Ruhani kabinesinin Tedbir ve Ümit Hükümeti olarak nitelendirilmesine kinayede bulunan Kirmani, "Elinizde anahtar olduğunu söylüyorsunuz. O halde kapalı kapıları elinizdeki anahtarla açın ve pahalılığı çözün. Eğer kapılar anahtarla açılmıyorsa, çekiçle kırıp açın. Tedbirinizin işe yaramadığını görürseniz tecrübeli ve uzman kişilerle istişare edin ve onların görüşünden yararlanın." dedi. 

"Siz Hamaney'den daha üstün değilsiniz"

Hükümet yetkililerinin İran lideri Ali Hamaney'den ders almaları gerektiğini belirten Kirmani, Hamaney'in sürekli olarak üniversite öğrencilerini dinlediğine ve onların sorularını yanıtladığına dikkat çekerek, "Siz devrim liderinden (Hamaney) daha üstün değilsiniz." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu