İsrail'i sarsan yolsuzluk davası

Binyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davasında şahit olarak ifade veren Hollywood film yapımcısı Arnon Milchan, Netanyahu ve karısı Sara Netanyahu'nun, varlıklı insanlardan 'mücevher, şampanya ve puro' gibi hediyeler aldığını ifade etti.

DÜNYA 25.06.2023, 23:27 Koray
İsrail'i sarsan yolsuzluk davası

Milchan, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun 2007-16 senelerinde, aralarında Milchan'ın da olduğu varlıklı insanlardan 180 bin avro değerinde lüks hediye alması neticesinde 'görevini kötüye kullanma' ve 'dolandırıcılık' ile suçlandığı 'Dosya 1.000' davasında şahit olarak dinlendi.

Milchan, Batı Kudüs Bölge Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, İngiltere'nin Brighton şehrindeki bir mahkeme salonundan video konferans aracılığıyla katıldı ve ifade verdi. Netanyahu'nun karısı Sara Netanyahu da aynı mahkeme salonunda duruşmaya iştirak etti.

Binyamin Netanyahu, mahkeme salonuna giriş yaptığında, Milchan görüntülü bağlantı üzerinden onu selamlayarak, İsrail Başbakanı'na takma ismiyle "Merhaba Bibi." dedi. 

İfadesinde Başbakan Netanyahu'yu 'yaklaşılabilir ve ulaşılabilir' olarak anlatan Milchan, Netanyahu ailesi için şampanya ve puro satın aldığını ve bu yönde kendisinden istenilen hediye miktarının zamanla arttığını kaydetti.

Davanın başsavcısı Liat Ben-Ari'nin "Sanığa ve karısına şampanya ve puro verdiniz mi?" sualine, Milchan müspet cevap verdi.

Hollywood yapımcısı, Başbakan Netanyahu ile son olarak 2021 senesinde konuştuğunu, Netanyahu'nun teşekkür etmek için aradığını vurguladı. 

Pahalı hediyelere ilişkin olarak Netanyahu ailesi ile arasındaki etkileşimin ne şekilde işlediği hususunda Milchan, "Bazı zamanlarda benim inisiyatifimle oldu. Ziyarete gittiğimde puro ve şampanya götürürdüm. Diğer hallerde Bibi, 'Evde hiç puro var mı?' diye sorardı. Evde her daim stokumuz vardı ve bunlar çoğu zaman Bibi ve karısına giderdi." ifadelerine yer verdi.

İsrailli iş insanı, "Otomatik olarak şampanya alırdım, sormasına lüzum yoktu. İlk olarak Bibi'den gelen taleplerle başladı, ardından rutin haline geldi." diye konuştu. 

"Tahkikata sebep olabilecek bir şey olduğunu hiç düşünmemiştim." diyen Milchan, 'film endüstrisinden milyonlar kazanmış bir kişi olarak bu tarz hediyelerin maliyetinin kendisi için pek de bir anlam ifade etmediğine' işaret etti. 

Milchan, en az bir defa Sara Netanyahu için mücevher satın aldığını fakat Netanyahu'nun, kendisine, 'başsavcılığa göre, arkadaşlarının gönderdiği hediyelerin kabul edilebilir olduğunu dile getirdiğini' söyledi.

İsrail için 60'larda istihbarat ajanlığı yapan Milchan, Binyamin Netanyahu haricinde eski başbakanlar Ariel Şaron ve Şimon Peres ile de yakın olduğunu kaydederek, "Filistinlilerle sulhu sağlamaya dönük perde arkası gayretlerimin bir parçasıydı. Bibi ile benim devlet hizmetinde gerçekleştirdiğimiz bazı şeylerin detaylarına giremem." şeklinde konuştu.

Duruşmanın son bölümünde iddia makamı, temmuz ayındaki tatil döneminde duruşma gerçekleştirilmesini ve yargılamaların hızlandırılmasını istedi. 

İsrailli iş insanı, istihbarat ajanı ve yapımcı Milchan (78), JFK, Diriliş, 12 Yıllık Esaret, Bay ve Bayan Smith ve Dövüş Kulübü gibi çok sayıda ünlü filmin yapımcılığını da üstlendi.Netanyahu'nun yolsuzluk davaları

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, 21 Kasım 2019 tarihinde Netanyahu hakkında üç farklı yolsuzluk dosyasında, 'emanete ihanet', 'rüşvet' ve 'kişisel hedefler için görevi kötü yönde kullanma' suçlamalarıyla dava açılmasını istemişti.

Görevi başındayken yargılanan ilk İsrail Başbakanı olarak da tarihe geçen Netanyahu'nun ilk duruşması, 24 Mayıs 2020 tarihinde, Batı Kudüs Bölge Mahkemesi'nde görülmüştü.

Yolsuzluk tahkikatı çerçevesinde, Shaul Elovitch'in sahibi olduğu 'Bezeq' adlı telekomünikasyon firmasının bünyesinde bulunan 'Walla News' isimli internet sitesinde, Netanyahu ailesinin lehine haberler yazılması karşılığında 276 milyon dolarlık mali imtiyaz temin etmekle suçlanması dikkatleri çekiyor.

'Görevi kötüye kullanma' ve 'rüşvet' çerçevesinde ele alınan dosyada ise Avustralyalı milyarder James Packer ve Milchan'dan hediye adı altında 283 bin dolarlık uçak bileti, mücevher, puro ve şampanya alındığı öne sürülüyor.

İddianamede, hediyelerin Başbakan Netanyahu'ya siyasi yarar temini karşılığında verildiğine dönük yeterince delil olduğu kaydediliyor.

Ayrıca, Yedioth Ahronoth gazetesinin sahibi olan Arnon Mozes ile Binyamin Netanyahu'nun, gazetenin yayın politikasının Netanyahu lideri lehine olması karşılığında, rakip gazete Israel Hayom'un rekabet kuvvetini azaltmaya dönük yasal düzenlemelerin hükümetçe geçirilmesi hususunda anlaştığı ileri sürülüyor. 

Yargılamanın sonunda suçlu bulunması durumunda 10 seneye varan hapis cezasına çarptırılması olası olan Başbakan Netanyahu, hakkındaki üç farklı davadaki suçlamalar karşısında iddiaları reddediyor ve masumiyetinde ısrar ediyor.

Yorumlar (0)