İsrail-Hamas savaşında 26. gün: Ölü ve yaralı sayısı artıyor

Gazze Şeridi, İsrail'in yoğun bombardımanı altında can çekişiyor. İnsani dramın yaşandığı Gazze'de okul ve hastaneler de bombaların hedefi oluyor. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana saldırılarda kaç kişinin öldüğü ve yaralandığına dair güncel durumu bildiriyor. İsrail'in yeniden Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampını vurduğu açıklandı. Saldırıda onlarca Filistinli'nin öldüğü belirtildi. İsrail ordusu dün akşam saatlerinde de Cibaliye kampını vurmuştu, saldırı sonucu en az 50 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

DÜNYA 01.11.2023, 11:17 01.11.2023, 16:55 Hakan Öksüz
İsrail-Hamas savaşında 26. gün: Ölü ve yaralı sayısı artıyor

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında can kaybı ve yaralı sayısı artıyor. 7 Ekim'de başlayan çatışmalarda 26. güne girildi.

İsrail yeniden Cibaliye mülteci kampını vurdu: Onlarca ölü var (15.42)

Filistin Haber Ajansı, Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampının dünün ardından bugün de vurulduğunu duyurdu.

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre bombalı saldırı sonucu onlarca kişi öldü ve yaralandı.

Can Kaybında Son Durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılarda ölen Filistinli sayısının 8 bin 796 olduğunu duyurdu. Yaralanan kişi sayısı 21 bin 643 oldu. Yaşamını yitirenlerin 3 bin 648'inin ise çocuk olduğu duyuruldu.

Batı Şeria'da 126 Filistinli hayatını kaybetti, 2 bin kişi yaralandı

3 bin 542 çocuk ve 2 bin 187 Filistinli kadının öldüğü saldırılar, Batı Şeria'da da çok sayıda can aldı. Batı Şeria'da 7 Ekim'den bu yana ölen Filistinli sayısı 126 oldu. İsrail polisi ile fanatik Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında Batı Şeria'da yaşayan 2 bin civarında Filistinlinin yaralandığı aktarıldı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne kara saldırısının ana noktaları

Refah Sınır Kapısı açıldı: Ağır yaralılar tahliye edilecek (12.09)

Refah Sınır Kapısı bu kez yabancıların ve ağır yaralıların tahliyesi için açıldı. İlk ambulanslar sınır kapısından geçti. Refah savaşın başından beri ilk kez Gazzelilere açıldı. Daha önce Mısır'daki insani yardımların geçişine izin verilmişti.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

İsrail tarafında ölü ve yaralı sayısı

İsrail Ordu Sözcülüğü, el-Kassam Tugayları'nın saldırılarında ölen İsrailli sayısını da açıklıyor. Buna göre şimdiye kadar 1400'den fazla İsrailli hayatını kaybetti, yaralı sayısı ise 5 bin 132 oldu. Hamas'ın saldırılarında 317 İsrail askeri öldü.

Cibaliya Mülteci Kampı vuruldu, Şifa Hastanesi hedefte!

26 Ekim'de sınırlı şekilde kara operasyonu başlatan İsrail ordusunun hava saldırıları da şiddetlendi.Binlerce yaralının tedavi edildiği Şifa Hastanesi'nin hedef gösteren İsrail, uluslararası kamuoyundan tepki topladı. Gazze'deki Cibaliya Mülteci Kampı'nın vurulması, Şifa Hastanesi'nin de hede olabileceğini gösterdi. Mülteci kampındaki ölü ve yaralı sayısının 400 ila 500 civarında olduğu söyleniyor.

Ukrayna ve Gazze'deki kayıp sayısının karşılaştırılması

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, 7 Ekim'den bu yana yaşanan kayıpların boyutunu anlatmak için Ukrayna-Rusya savaşı ile kıyaslama yaptı. 

Ukrayna'da 1,5 yılda 9 bin sivilin öldüğünü, 15 bin kişinin yaralandığını kaydeden Selame Maruf, "Gazze'de sadece 25 günde 8 bin 525 kişi öldü. 3 bin 542 çocuk hayatını kaybetti. 21 bin 543 yaralının yanı sıra 2 bin kişi kayıp durumda. 25 günde 38 gazeteci, İsrail'in saldırılarında öldü. 203 okul, 47 cami ve 3 kilise bombalandı. Gazze'ye yakıt girişine izin verilmiyor. Yakında hastaneler hizmet veremeyecek duruma gelecek." dedi.

Net Blocks: "Gazze'de geniş çaplı internet kesintisi var"

İnternet izleme servisi Net Blocks, Gazze'deki son durumu bildirdi. Filistin Telekomünikasyon Şirketi Paltel üzerinde etkili olan yeni bir kesintinin yaşandığını kaydeden Net Blocks, "Gazze Şeridi'nin büyük kısmında iletişim tamamen kesilecek gibi duruyor." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)