İsrail, Gazze'ye kurbanlık girişini engelliyor

Gazze'deki hükümetinden yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye kurbanlık hayvan girişini engelleyerek yüz binlerce aileyi bayramdan mahrum ettiği ifade edildi.

DÜNYA 16.06.2024, 01:54 Şeyda Gül
İsrail, Gazze'ye kurbanlık girişini engelliyor

Gazze'deki hükümetinin Medya Ofisi’nden Kurban Bayramı öncesi bir açıklama yapıldı. İsrail'in sınır kapılarını kapatıp Gazze'ye kurbanlık girişini engelleyerek suç dosyasına bir yenisini daha eklediği ifade edilen yazılı açıklamada, kurbanlık girişine engel olunmasının insan haklarının açık bir ihlali ve insani ve İslami değerlerin göz ardı edilmesi anlamına geldiğini vurguladı. Kurbanlıkların, Müslümanların Kurban Bayramı'nın gelişiyle yerine getirdiği ritüel, ibadet ve adakların ayrılmaz bir parçası olduğu ifade edilen açıklamada, İsrail'in kurbanlık girişine engel olarak kendisi ve ABD'nin çirkin yüzünü gösterdiği gibi Gazze'de yüzbinlerce aileyi de Kurban Bayramı'nı idrak etmekten ve kurban kesmekten mahrum ettiği aktarıldı.

İsrail ve ABD'ye baskı yapmaya çağrıldı

Ahlaki ve hukuki sorumluluk, uluslararası toplumun, soykırımı ve Müslümanların haklarına yönelik bu açık ihlalleri durdurmak için ciddi şekilde müdahale etmesini gerektirdiği belirtilen açıklamada, uluslararası toplumun Gazze'deki savaşın sona ermesi, sınır kapılarının açılması ve ablukanın kaldırılması için İsrail ve ABD'ye baskı yapmaya çağrıldığı bilgisine yer verildi.

Refah Sınır Kapısı 7 Mayıs'tan bu yana kapalı

Refah Sınır Kapısı, bölgede İsrail işgalinin başladığı 7 Mayıs tarihinden beri kapalı tutuluyor.

Yorumlar (0)