İsrail-Filistin savaşından 30. gün: Hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı

İsrail'in Gazze bombardımanlarının 30’üncü gününde saldırıların başından beri hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 9 bini geçtiği açıklandı.

DÜNYA 05.11.2023, 12:25 Şeyda Gül
İsrail-Filistin savaşından 30. gün: Hayatını kaybedenlerin sayısı açıklandı

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 30. gününde de hız kesmeden devam ederken, İsrail son günlerde hava saldırılarını daha da yoğunlaştırdı. Bölgeden en son alınan bilgilere göre, İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki kara operasyonunun başlangıcından bu yana 2 bin 500'den fazla hedefe saldırı düzenledi” ifadelerine yer verildi.

AA kameramanının aile fertleri hayatını kaybetti

İsrail'in Gazze saldırısında Anadolu Ajansı kameramanı Muhammed el-Alul’un 4 çocuğunu ve 3 kardeşinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

İsrail’in asker kaybı 345'e yükseldi

Basın toplantısı düzenleyen İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 7 Ekim tarihinden bu yana ölen asker sayısının 345'e yükseldiğini açıkladı. Gazze'ye yönelik saldırıların devam edeceğini belirten sözcü Hagari, Hamas'ı bitirmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

Hamas: 60 esir kayboldu

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ise yaptığı açıklamada İsrail'in saldırıları nedeniyle 60’dan fazla rehinenin kayıp olduğunu duyurdu. Saldırılar sonucu enkaz altında kalan 21 rehinenin cesedini bulduklarını söyleyen sözcü Ubeyde, saldırılar dolayısıyla geri kalanlara büyük ihtimalle hiçbir zaman ulaşamayacaklarını vurguladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, en son olarak Gazze Şeridi’ndeki İsrailli rehine sayısının 240 olduğunu açıklamıştı.

Gazze’ye yakıt girmeyecek

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne akaryakıt girişine her ne şekilde olursa olsun izin verilmeyeceğini duyurdu. Smotrich, Gazze'yi savaştan sonra kontrol altına alacaklarını ifade etti.

Yorumlar (0)