İsrail-Filistin savaşında 35. gün: Çatışma kuzeye sıçradı, ölü sayısı yükseliyor

İsrail'in Gazze bombardımanında 35. güne girilirken saldırıların başından bu yana yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 10 bini geçti. Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalarda da şu ana kadar ölen Hizbullah mensuplarının sayısının 70'e yükseldiği kaydedildi.

DÜNYA 10.11.2023, 17:06 Şeyda Gül
İsrail-Filistin savaşında 35. gün: Çatışma kuzeye sıçradı, ölü sayısı yükseliyor

7 Ekim’den itibaren başlayan İsrail'in Gazze'ye saldırıları 35. gününde de sürüyor. İsrail'in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler şu şekilde;

Şu ana kadar 70 Hizbullah mensubu öldü

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusuyla çatışmalarda 7 mensubunun daha öldüğü duyuruldu. Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'deki operasyonu sonrası 8 Ekim'de harekete geçen Hizbullah, o günden bu yandan Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalarda şu ana kadar 70 mensubunu kaybetti.

Yine bir Cuma yine bir Mescid-i Aksa müdahalesi

Cuma namazı kılmak isteyen Filistinlilere yine gaz bombası ve TOMA'larla müdahale eden İsrail güçleri, 7 Ekim tarihinden sonra Mescid-i Aksa'ya girişte yaş sınırı getirmişti. Böylece gençlerin mabede girişleri yasaklanmıştı.

Ölü İsrailli asker sayısı arttı

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Gazze Şeridi'ndeki kara çatışmalarında bir askerinin daha öldüğü kaydedildi. Açıklamada, savaşın başladığı günden itibaren ölen asker sayısının 354'e yükseldiği vurgulandı.

Şifa Hastanesi'ne yeni saldırı

Filistin Haber Ajansı’ndan aktarılan bilgiye göre, İsrail ordusu Gazze'deki Şifa Hastanesi Yerleşkesi'nde yer alan poliklinik binasını bombaladı. Ölü ve yaralıların olduğunu belirtilen haberde, “İşgal güçleri, Şifa Hastanesi Yerleşkesi’ndeki bir poliklinik binasını roket ve top atışlarıyla bombaladı. Yerinden edilmiş kişilerin hedef alınması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı” denildi.

ABD ve koalisyon güçlerine 46 saldırı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, yaptığı açıklamada 17 Ekim ile 9 Kasım tarihleri arasında Irak ve Suriye'deki ABD birlikleri ile koalisyon güçlerine yönelik 46 dron ve roket saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırılardan 22'sinin ise Suriye'de ve 24'ünün Irak'ta gerçekleştirildiğini belirten Singh, saldırılar soncu 56 askerin yaralandığını açıkladı. Yaralanan bütün askerlerin tedavi edildiğini belirten Singh, görevlerine döndüklerini ifade etti.

IDF: Hamas'ın saldırı planlarını ele geçirdik

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada ise Batı Cebaliye'de yer altında yapılan 10 saatlik bir çatışmanın sonucunda çok sayıda Hamas mensubunu etkisiz hale getirildiği kaydedildi. İsrail güçleri, çatışmalar sonucu Hamas'ın saldırı planlarını ele geçirdiklerini ve savaşın başından bu yana 130 tünelin yok edildiğini iddia etti.

İsrail halkını çıldırtacak iddia: Netanyahu rehinelere karşılık ateşkes anlaşmasını reddetti

Hamas'ın esir aldığı yaklaşık 240 kişi, İsrail'in bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş durumdayken, İsrail’i karıştıracak bir iddia ortaya atıldı. İsrail halkının öfkesi giderek artarken, rehinelerin aileleri müzakerelere öncelik verilmesi için Başbakan Netanyahu'nun evinin önünde toplandı.

İngiliz Guardian gazetesinin aktardığı habere göre, Netanyahu tüm öfke ve eleştirilere rağmen esirler karşılığında ateşkes anlaşmasını reddetti. Netanyahu’nun aldığı sert tavrı devam ettirdiğini yazan gazete, masadaki anlaşmanın 5 günlük ateşkes karşılığında çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasını içerdiğini ve İsrail hükümetinin bunu geri çevirdiğini aktardı.

Kudüs Hastanesi çevresinde şiddetli bombardıman

Bugün erken saatlerde İsrail ordusu, Kudüs Hastanesi'ni yakınlarını yoğun bir bombardıman altına aldı. Filistin Kızılayı’nın aktardığı bilgiye göre, hastanede hasta, personelin yanı sıra yerinden edilerek hastaneye sığınmış 14 binden fazla sivil bulunuyor.

Şifa Hastanesi'ne saldırı: 6 can kaybı

Hastaneye yapılan saldırının ardından açıklama yapan El Şifa Hastanesi Genel Müdürü Ebu Salmiya, 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Salmiya, açıklamasında İsrail güçlerinin, evlerinden kaçmak zorunda kalan binlerce Filistinliyi de barındıran Gazze'nin en büyük tıbbi tesisinin yakınındaki bölgeleri bombalamaya devam ettiği ifade etti. .

İsrail kan bankasını vurdu

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu duyuran Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, tesisin hizmet dışı kaldığını dile getirdi.

Yorumlar (0)