İsrail'e para yardımı yapan Mercedes'ten tepkiler sonrası flaş karar

Mercedes'in CEO'su Ola Kaellenius'un İsrail merkezli kuruluşa bağışta bulunduklarını söylemesi ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Ardından Mercedes’ten yapılan açıklamada Gazze'ye yardım kararı alındığı duyuruldu.

DÜNYA 15.11.2023, 14:55 16.11.2023, 17:08 Şeyda Gül
İsrail'e para yardımı yapan Mercedes'ten tepkiler sonrası flaş karar

Geçtiğimiz günlerde Genel merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinden bulunan otomobil üreticisi Mercedes, İsrail'e destek yapacaklarını açıklamıştı. Alınan skandal karar tüm dünyada büyük tepkiye neden olurken Mercedes’ten flaş bir karar daha açıklandı.

Tepkiler sonrası Gazze’ye yardım kararı

İsrail’e yardım kararı sonrası Mercedes'e yönelik boykot çağrıları yükseldi. Şirketten bugün yapılan yeni açıklamada Gazze'ye yardımda bulunacakları bilgisine yer verildi. Mercedes-Benz Ekim ayında hem Gazze hem de İsrail’de sivillere destek olmak amacıyla Alman Kızılhaçı ve İsrail gönüllü yardım ekibi United Hatzalah’a 1 milyon euro bağışladığı ifade edilen açıklamada “Mercedes-Benz Yönetim Kurulu geçtiğimiz hafta ilk destek paketine ek olarak Gazze’ye 1 milyon euro daha insani yardım yapma kararı aldı” denildi.

Filistin Kızılayı ve Mısır Kızılayı ile ulaştırılacak

Mercedes’ten yapılan açıklamada “1 milyon Euro ek yardımın halen bölgede Filistinli sivillere yönelik insani yardım faaliyetlerini organize etmekte olan Alman Kızıl Haçı’nın kardeş kuruluşları Filistin Kızılayı ve Mısır Kızılayı ile birlikte bölgeye ulaştırılacak” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)