İsrail'e gözdağı: "Füzelerimiz vurabilir!"

Hamas lideri İsmail Heniye, 'Yüzyılın Anlaşması'nı tanımayacaklarını belirterek İsrail’e gözdağı verdi. Heniye, Tel-Aviv ve ötesindeki şehirleri vuracak kapasitede gelişmiş füzelere sahip olduklarını bildirdi.

DÜNYA 21.07.2019, 08:49 21.07.2019, 09:12
İsrail'e gözdağı: "Füzelerimiz vurabilir!"

Türk Arap Medya Derneği ile Filistin İletişim ve Medya Derneği ortaklaşa bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya video konferans yoluyla katılan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de toplantıya katılım gösterdi. Türk medyasıyla buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirten Heniyye, Türkiye’nin Filistin’e karşı önemli bir duruş sergilediğini ifade etti. 

Hamas lideri İsmail Heniyye, Filistin direnişinin 100 yıldır kendini her alanda yenileyerek geliştiğini vurgulayarak, "İşgal altında olmamıza, birçok istihbarat örgütünün karşımızda olmasına rağmen ümmet içindeki birçok uzmanımızla çalışıyoruz. İzettin Kassam Tugayları teknolojik bağlamda gelişmiş füzeler üretti. Şuan elimizde Tel-Aviv ve ötesindeki şehirleri vuracak kapasitede gelişmiş füzelerimiz var." diye konuştu.

"Direnişimize devam etmek istiyoruz"

Filistin davasının geleceğine yönelik beklentilerine değinen Heniyye, "Bugün burada ben herkesi rahatlatmak istiyorum. Müsterih olsunlar. Gazze’deki direniş o kadar etkili ki doğrudan İsrail’e etki edebiliyor. İsrail’i ve işgalci orduyu sıkıştıracak ve haklarımızı tekrar alabilecek bir güç var. Her alanda gelişip kendimizi yeniliyoruz. Kendi elimizden gelen imkanlarla, gençlerimizle ve elbette zaman zaman uzmanlıklarıyla bize yardımcı olan ülkeler var. Onlardan faydalanıyoruz."

Heniye, sözlerine şöyle devam etti:

Ümmet içinde birçok uzmanımız var. Bireysel, askeri, barışçıl eylemlerde bulunarak her alanda mücadelemizi sürdürüyor ve direnişimize devam etmek istiyoruz. Bu şekilde bütüncül şekilde barışçıl, askeri ve diplomatik bir direniş ile elimizi güçlendiriyoruz. Bu bize umut veriyor. Müslümanların, arapların ve insanlığın vicdanında Filistin davası hala yaşamaktadır."

"Türkiye’ye yapılan baskı Filistin davasına karşı olan tutumunun bir faturası"

"Yüzyılın Anlaşması'nı bölgesel ve uluslararası insiyatife karşı bir tutum olarak değerlendiren Heniye, "Hayati öneme sahip olan yardımlar kesilerek Filistin’e diz çöktürülmek isteniyor. Türkiye ise Filistin’i ulusalararası platformlarda koruyucu ve kollayıcı rol oynuyor. İşgal kuvetlerinin işgallerine karşı duruyor. Vicdani ve insani bir şekilde Kudüs’teki acımızı paylaşıyor. Bu gayret ve dayanışması sonucu özellikle son yıllarda Türkiye’ye uygulanan ekonomik, siyasal baskı İsrail ile olan ilişkilerinin bir yansıması. Türkiye’ye yapılan baskı Filistin davasına karşı olan tutumunun bir faturasıdır. Son S-400 ve F-35 tartışmalarını da bu noktadan değerlendiriyorum." ifadelerini kullandı.

"İsrail ile bir normalleşme kabul edilemez"

Heniyye, Arap ve Körfez ülkelerinin bir kısmının İsrail’e yakınlaşmasını şöyle değerlendirdi:

"Varşova ve Manama toplantıları ile işgalci İsrail ve Arap yönetimleri arasında normalleşme adımları görüyoruz. Biz bunu Filistin davasına karşı bir tutum olarak doğru bulmuyoruz. Yüzyılın Anlaşması bölgedeki halkların iradesine karşı bir insiyatiftir. Filistin’in ve Filistinlilerin hakları elde edilmeden, İsrail ile bir normalleşme kabul edilemez. Eğer İsrail ile bir normalleşme olacaksa öncelikle Filistin’in haklarını elde etmesi gerekiyor."

"Bizim merkezimiz Kudüs’tür"

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye, birinci önceliklerinin bir 'Filistin stratejisi'nin geliştirilmesi olduğuna, Filistin’de ve çevre ülkelerde yaşayan Filistinlerle iletişimin canlı tutulması gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Başkenti Kudüs olan Filistin devleti tanınmadığı sürece hiçbir anlaşmayı tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Biz Hamas olarak ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak nitelenen şeyi tanımayacağımızı ilan ediyoruz. Filistin birliğini oluşturacak bir Mısır inisiyatifi var. Filistin iç barışıyla ilgili Erdoğan bizi çağırdığında onunla çalışabileceğimizi söyledik. Burada tekrar deklare ediyorum, Filistin birliği için çalışacağız. Bizim merkezimiz Kudüs’tür. Orada Hristiyan ve İslam mukaddesatını koruyacağız. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiyoruz. ABD’nin büyükelçiliğini oraya taşımasını kabul etmiyoruz. Kudüs’ün bizim hakkımız olduğunu deklare etmekten geri kalmayacağız."

"67 sınırları üzerinde bir Filistin devletinin kurulmasını kabul edebiliriz"

Heniyye, Gazze sularının içerisinde gaz bulunduğunu da belirterek, "British Gas bu doğal gazı alacaktı 20 yıllığına ama işgalci İsrail bunu engelledi. Tüm haklar onda. Şu ana kadar bu gaz kaynağından faydalanamıyoruz. Umarım bir gün bu konuda bir anlaşmaya varabiliriz." diye konuştu.

"1967 sınırlarına dönülürse Hamas da İsrail’i tanır mı?" sorusuna Heniyye, "67 sınırları üzerinde bir Filistin devletinin kurulmasını kabul edebiliriz ama geri kalan Filistin toprakları üzerinde kurulmuş siyonist devleti tanımamaya devam edeceğiz." karşılığını verdi.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu