İsrail'den NATO ve ABD'ye Türkiye uyarısı

İsrail Güvenlik Kabinesi Üyesi ve Çevre Bakanı Zeev Elkin, Türkiye'nin S-400 alımına işaret etti. Elkin, ABD ve NATO’nun “gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan Türkiye’ye güvenmemesi gerektiğini” belirtti.

DÜNYA 14.06.2019, 19:30
İsrail'den NATO ve ABD'ye Türkiye uyarısı

İsrailli Bakan Zeev Elkin, başkent Tel Aviv’deki programına katıldığı yerel bir radyo kanalında, ABD’nin, Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü'nde eğitim gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını durdurma kararını desteklediğini duyurdu.

Elkin, Türkiye’nin gelişmiş silahlara sahip olmaya çalıştığına işaret ederek, “ABD ve NATO, gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan Türkiye’ye gözleri kapalı bir şekilde güvenmemelidir.” ifadelerini kullandı.

"STRATEJİK YÖNELİMLERİ NATO ÜYELİĞİ BİLE DEĞİL"

Avrupa’ya yönelimin artık Türkiye’nin stratejik hedefi olmadığını ve hatta NATO üyeliğinin bile bir anlamının kalmadığını iddia eden Elkin, “Türkiye'nin stratejik yönelimi artık Avrupa değil, NATO üyesi olmasına rağmen NATO üyeliği bile değil. Türkiye'nin stratejik yönelimi, bağımsız bir politikayla Müslüman bir ülke olarak İslam dünyasında yerini almaktır.” dedi.

ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü Komutanı Tuğgeneral Tod Canterbury’nin 11 Haziran’da, hava üssünde eğitim gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını "güvenlik gerekçesiyle" durdurduğu kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da çarşamba günü partisinin genel merkezinde gerçekleştirilen grup toplantısında, "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik." diye konuşmuştu.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu