İsrail'den Lübnan halkına tehdit

İsrail Savunma Bakanı Gallant, abluka altında olan Gazze'de yaptıklarını Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta da nasıl yapacaklarını çok iyi bildiklerini kaydederek "Buradan Lübnanlılara sesleniyorum, Gazzelilerin beyaz bayraklarla kıyı boyunca yürüdüğünü ve güney yönüne doğru ilerlediğini görüyorum." ifadesini kullandı.

DÜNYA 11.11.2023, 22:19 topcu
İsrail'den Lübnan halkına tehdit

Yoav Gallant, İsrail'in kuzeyinde yer alan bir askeri üsse yaptığı ziyarette, Lübnan hududundaki gerilime dair değerlendirmeler yaptı.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi'nin kuzeyinden tehcir edilen Filistin halkını örnek gösteren ve Lübnan vatandaşlarının da aynı tabloyla karşı karşıya kalabileceğine işaret eden Gallant, "Buradan Lübnanlılara sesleniyorum, Gazzelilerin beyaz bayraklarla kıyı boyunca yürüdüğünü ve güney yönüne doğru ilerlediğini görüyorum." dedi. 

İsrail Savunma Bakanı, Hizbullah'ın Lübnan'ı muhtemel bir savaşa doğru sürüklediğini ve büyük bir hata yaptığını iddia etti. 

Lübnanlılara dönük gözdağını sürdüren Yoav Gallant, "Hizbullah bu tarz hatalar yaparsa bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecek olanlar, öncelikle Lübnanlılardır. Gazze'de yaptıklarımızı Beyrut'ta da nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz." diye konuştu.

Gallant, "İsrailli pilotlar kokpitlerinde oturuyor, uçaklarının burnu kuzeye (Lübnan) bakıyor. Güneyde (Gazze Şeridi) yapacak işimiz var fakat hava kuvvetlerimizin yüzü kuzeye dönük." yorumunda bulundu. 

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023 tarihinden beri yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah üyesi ile dört İsrail askeri öldü. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail'in 'Filistin halkına ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlerine dönük devamlı ihlallerine bir karşılık verme' gerekçesiyle geniş kapsamlı bir saldırı düzenlerken, İsrail güçleri de Gazze'ye yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 354’ü asker 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

İsrail'e göre, İzzettin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarda 3 bin 27’si kadın, 4 bin 506’sı çocuk olmak kaydıyla 11 bin 78 Filistinli vefat etti, minimum 27 bin 490 kişi ise yaralandı.

Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail güçleri, 183 Filistinliyi katletti. 

İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde çok sayıda sivil ile yaralının olduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, Türk-Filistin Dostluk ve El-Ehli Baptist hastanelerini, tahliyeye zorladığı Endonezya ve Kudüs hastanelerinin etrafını vurdu. Saldırılarda çok sayıda kişi can verdi ve yaralandı.

Yorumlar (0)